Haziran 2020 Bülteni

0
2409

Aylık Ekoloji Haberleri Bülteni

Haziran  2020 | Sayı: 3

3-5 ağaç meselesi…

 

Her geçen ayın bir öncekini aratır hale geldiği, zamanın hızının insanın üzerinde ağır bir baskı oluşturduğu bir dönemden geçiyoruz. Hem de son yıllarda böyle yaşamanın giderek “normal” hale geldiği Türkiye’de değil sadece, tüm dünya Covid-19 salgınıyla, onun şiddetlendirdiği ekonomik çöküş ile, yine kapitalizmin neden olduğu ve her açıdan geri dönülemez noktalara doğru ilerleyen ekolojik krizin yıkımlarıyla insanlık sermaye düzenine karşı kaçınılmaz son savaşımını vermeye doğru yaklaşıyor. Her bir günün çok büyük fark yaratacağı bu süreçte dersimize iyi çalıştık mı? Mücadeleye ne kadar hazırız?

Her ay hazırladığımız bu bültende biraz da bu soruların cevabına dair ipuçlarını görüyoruz. Türkiye’deki ekolojik tahribatın boyutu ve hızı bu çoklu kriz ortamında katlanırken örgütlü ekoloji mücadelesinin verdiği karşılıkları tarihe not düşmek ve mücadeleler arası çapraz bağları kurmak önemli. 2013 Haziran’ı Gezi’nin ateşiyle ülkenin dört bir yanını sararken bu açılardan bir bilinç sıçramasına da neden oluyordu. O günden bu yana mücadeleye çok daha hazır bir zemin üzerindeyiz, yeter ki enerjimizi ve heyecanımızı kaybetmeyelim.

Bu ayki bültenimizde ekoloji mücadelemizi ilgilendiren 66 haber yer alıyor. Ayrıca Haziran ayı içinde ÇED sürecinde gelişme yaşanan 304 maden projesinin illere göre dağılımı ve maden türlerine dair çalışmamızı da sizlerle paylaşıyoruz. Bu tür haritalandırma ve raporlama çalışmalarımız önümüzdeki aylarda da devam edecek.

Bültenle ilgili görüş, öneri ve eleştirilerinizi bize iletin. Herkes iyi okumalar diliyoruz.Van’da birçok kuş türüne ev sahipliği yapan sazlık alan yandı

Van’ın Erciş ilçesi Gölağzı Mahallesinde bulunan 100 dönüm sazlık alanda yangın çıktı. Birçok kuş türüne ev sahipliği yapan sazlık alandaki yangın, itfaiye ekiplerin yaklaşık 4 saat süren çalışmaları sonucu kontrol altına alındı.

1 Haziran 2020 – BirGün


Ankara’da AKM alanına ‘Millet bahçesi’ adı altında otopark inşaatı

Ankara’da Atatürk Kültür Merkezi alanındaki tarihi tören pistine “millet bahçesi” bahanesi ile otopark inşaatına başlandı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, hem neoliberal rant politikalarının hem de Cumhuriyet değerleriyle hesaplaşmanın aracı olan millet bahçesi projesine karşı açtıkları davadan iptal kararı çıkması gerektiğini söyledi.

1 Haziran 2020 – ETHA


10 STK’dan Çağrı: Adana’daki Hunutlu Termik Santralı İnşaatı Durdurulmalı

Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri Platformu (DAÇE), Adana Tabip Odası, Adana Ziraat Mühendisleri Odası, 350.org, Avrupa İklim Eylem Ağı (CAN Europe), Ekosfer, Sağlık ve Çevre Birliği (HEAL), TEMA Vakfı, WWF-Türkiye ve YUVA Derneği, Adana’nın Yumurtalık ilçesi Sugözü Kumsalı’na yapılan ve ithal kömürle çalışacak Hunutlu Termik Santralı inşaatının bir an önce durdurulması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

2 Haziran 2020 – İklim Haber


Danıştay Karaburun’da RES’in önünü açtı

İzmir Karaburun Yaylaköy’de faaliyette bulunan “Karaburun RES” projesinin “ÇED Olumlu” raporunu iptal eden yerel mahkemenin kararı, Danıştay 6’ncı Dairesi tarafından bozuldu. Karaburun Kent Konseyi konuya ilişkin yazılı açıklama yaparak, bilirkişi raporlarıyla, 50 türbinli tesise ilave edilecek 37 türbinden 9’unun, doğal ortam ve hayvan popülasyonuna zarar vereceği tespit edildiği halde iptal kararının bozulmasına tepki gösterdi.

2 Haziran 2020 – ETHA


Her altı saniyede bir futbol sahası kadar orman yok oldu

Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) tarafından yapılan bir araştırma, 2019 yılında 11,9 milyon hektar tropik ormanlık alandaki ağaçların kesilerek veya yakılarak yok olduğunu ortaya koydu. Yok olan ormanlık alanın yaklaşık 3,8 milyon hektarını da biyolojik çeşitlilik için büyük önem taşıyan el değmemiş ormanların oluşturduğu belirtildi.

2 Haziran 2020 – Gazete Duvar


Kanal İstanbul’da ihale hazırlığı

Temmuz ayı içerisinde de imar planlarının askıya çıkması bekleniyor. Eski bakan Cahit Turhan’dan görevi devraldığı andan itibaren Kanal İstanbul’la ilgili yoğun bir mesai içerisine girdiği öğrenilen Bakan Adil Karaismailoğlu’nun, ihalenin bu yılın ikinci yarısında yapılmak üzere, ilgili birimlerle hazırlık içinde olduğu ifade edildi.

2 Haziran 2020 – Hürriyet


Tahribatlara Af Yok…

Bodrum’da, sahile mermer tozunu beyaz kum diye serecek olan 5 yıldızlı otele Bodrum Belediyesi ve Çevre ve şehircilik müdürlüğü baskın yaptı. Mermer tozunu seremeden cezai işlem uygulandı. Bodrum Kent Konseyi Başkan Arif Yılmaz “Mermer tozlarıyla sahil kumu yapmaya çalışan otel ekolojik dengeyi bozuyor,” dedi.

2 Haziran 2020 – Bodrum Time


Nikita Deresini kirleten Prina fabrikası Ayvalık’ta da suyu, toprağı kirletiyor

Ayvalık Tabiat Platformu tarafından Nikita deresinin sularının kirletilmesi ile ilgili CİMER’e  yapılan başvuruya yanıt geldi. Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından gönderilen yanıtta Nikita Deresine kara renkli ağır kokulu atık boşaltıldığı, Nikita deresinin ve Sarımsaklı Plajının zarar gördüğü ile ilgili şikayet sonrası bölgede yapılan inceleme sonucu çeşitli bilgiler verildi.

3 Haziran 2020 – Ekoloji Birliği


Avdan Termik santral projesi iptal edildi

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yaptıkları itirazları dayanak göstererek Avdan Termik Santrali ÇED sürecini sonlandırdığını, projeyi iptal ettiğini bildirdi.

3 Haziran 2020 – Sputnik


36 santrale 260 milyon lira kapasite desteği kaynak

Kapasite destek ödemelerinde en büyük pay yerli kömürle çalışan termik santrallere verilecek. Bu kapsamda en yüksek ödeme 18 milyon 244 bin 747,91 TL ile Soma Termik Santral Elektrik Üretim’e yapılacak. Bu şirketi, 17 milyon 415 bin 441’er lira ödemeyle Yatağan Termik Enerji Üretim ve Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret izleyecek.

3 Haziran 2020 – Enerji Günlüğü


Yaşam alanı savunucuları: Tarsus’ta biyokütle enerji santrali istemiyoruz

Tarsus’ta yapımı planlanan Tarsus Biyokütle Enerji Santrali Projesinin ÇED raporunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanması tepki çekti. Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) ve Tarsus Çevre Koruma Kültür ve Sanat Merkezi Derneği (ÇEKSAM) yaptıkları ortak açıklamada santrali istemediklerini belirtti.

3 Haziran 2020 – Evrensel


Altın uğruna doğa katliamı sürüyor! Kavak delik deşik

Kanada uzantılı maden firması TÜPRAG, Samsun’un nefes aldığı Şahin Dağları’nı altın uğruna delik deşik etmeye devam ediyor. SAMÇEP üyeleri çalışma alanında incelemede bulunarak doğa katliamını gözler önüne serdi.

4 Haziran 2020 – Samsun Haber


Direnen köylülere para cezası ve icra tehdidi

Bursa Kirazlıyayla’da cevher zenginleştirme tesisinin tanıtım toplantısını yapan Yenişehir Kaymakamı Seyitoğlu’nun projeye karşı direnen köylüleri para cezası ve arazi icrasıyla tehdit ettiği iddia edildi.

4 Haziran 2020 – BirGün


Salgın fırsata dönüştü: Salda Gölü’nde millet bahçesi inşaatı hız kazandı

Burdur’un Yeşilova İlçesi’ne bağlı Salda Gölü’ne yapılması planlanan millet bahçesi projesi kapsamında firmanın sahaya tekrar inşaat için girdiği belirtildi.

4 Haziran 2020 – Artı Gerçek


Bakan açıkladı: Kanal İstanbul arazilerinden 800 bin metrekare yabancılara gitmiş!

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a Kanal İstanbul projesi çevresinde el değiştiren arazileri yazılı soru önergesi ile sordu. Verilen yanıtta yabancı şirketlerin toplam 791 bin metrekare arsa aldığı ortaya çıktı.

5 Haziran 2020 – BirGün


KAR-DEF: ‘Güvenlik’ gerekçesiyle ormanlar kesilecek

Peri Suyu Koruma Platformu (KAR-DEF) Karakoçan’a bağlı Çan bölgesinde köy ve mezraların bulunduğu ormanlık alanların “güvenlik” gerekçesi ile talan edilmesine izin vermeyeceğini belirtti, dayanışma çağrısı yaptı.

5 Haziran 2020 – ETHA


Aydın’da JES’lere karşı direnen köylülere 3 bin 150 lira para cezası kesildi

Birgün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre; 17 Nisan tarihinde JES’lere karşı direnen yaklaşık 35 köylüye ‘sosyal mesafe kurallarına uymama’ gerekçesi ile 3 bin 150’şer lira para cezası kesildi. Köylülere ise tebliğin 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde yapılması ise dikkat çekti.

5 Haziran 2020 – Gazete Patika


721 maden sahası için ihale açıldı

Enerji ve inşaat yatırımlarında duraklamaya giren iktidarın tek sarılabileceği alan madencilik olarak öne çıkıyor. Sadece 5 Haziran günü Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG), binlerce hektar doğal alanı madenciliğe açarak 721 adet ruhsat ihalesi açtı. Maden sahalarının büyük çoğunluğu altın, bakır, gümüş, kuvars, feldispat gibi IV. grup olarak nitelenen madencilik faaliyetlerini içeriyor.

6 Haziran 2020 – Yeni Yaşam


ÇMO’dan Kanal İstanbul raporu: Kanal değil, dipsiz kuyu!

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Kanal İstanbul Projesine ilişkin hazırladığı ikinci raporu paylaştı. Krizden çıkış için Kanal İstanbul çalışmalarının hızlandığına dikkat çeken ÇMO, iktidarın inşaat, enerji, maden, ulaşım ve ilişkili sektörlerle yakın çevresini nemalandırmak istediğini, maliyetin ise vatandaşa yükleneceğini belirtti.

6 Haziran 2020 – Evrensel


‘Kentin en değerli arazisine AVM yapılmasına izin vermeyeceğiz’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kadıköy’deki “Söğütlüçeşme Yüksek Hızlı Tren Garı” projesi planları için İstanbul 13. İdare Mahkemesi tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararı, üst mahkeme tarafından kaldırıldı. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, “Bu projeyle, Kadıköy’ün orta yerine, en değerli arazilerinden birine kentin en son ihtiyacı olacak bir AVM yapılmak istenmektedir. Meşruiyeti sorguya muhtaç mahkeme kararına yine itiraz edeceğiz” dedi.

6 Haziran 2020 – Sözcü


Sivrihisar’da siyanür barajına karşı Eskişehirliler isyanda

Jet hızıyla ÇED onayı verilen Eskişehir’in Kaymaz köyündeki ikinci siyanürlü atık barajı için çalışmalara başlandı. Eskişehir’in Kaymaz Mahallesi’nde yaşam alanlarının dibine yapılmak istenen ikinci siyanürlü atık havuzuna karşı bir araya gelen sivil toplum örgütleri, baro, meslek odaları, milletvekilleri ve belediye başkanları dün Kaymaz’a giderek, bölge halkı ile birlikte siyanürlü atık barajının durdurulması çağrısında bulundu.

7 Haziran 2020 – T24


Dipsiz Göl’de son durum!

Gümüşhane’de define hayaliyle yok edilen 12 bin yıllık Dipsiz Göl su tutmadı. Yayla sakinlerinden Hüseyin Çalışkan (55), “Kış çetin geçti, kar 2 metre oldu. Buz eridi fakat göl yine su tutmadı. Hayvanlarımızın su ihtiyacını karşılıyorduk ama buranın eski haline dönmesi çok zor” dedi.

8 Haziran 2020 – Haber 61


Ulualan sahiline golf sahası yapılacak

Antalya Manavgat’ta Ulualan sahil bölgesinin 4 otel ve golf alanı için tahsis edilmesine siyasetçiler ve sivil örgütler tarafından tepki gösterildi, kararın iptal edilmesi istendi.

8 Haziran 2020 – Cumhuriyet


İBB, Adalar’daki fayton esnafından aldığı 177 atı sahiplendirmeye başladı

Büyükada’da 55 personel ile bakılan atlar, güvenle yeni yerlerine taşınmaya başlandı. İBB Başkanı İmamoğlu, sosyal medyadan görüntüler paylaştı ve atların yeni yerlerinde de İBB gözetiminde olacağının sözünü verdi.

8 Haziran 2020 – Cumhuriyet


Gözaltına alınan köylüler adli kontrolle serbest bırakıldı

Kirazlıyayla’da yapılmak istenen flotasyon tesisine karşı direnen köylüler adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Göle dökülen atıklar nedeniyle çıkan tartışma sonrası madenci şirket köylülerden şikayetçi olmuş, 9 kişi sabah erken saatlerde evlerinden gözaltına alınmıştı.

8 Haziran 2020 – BirGün


İstinaf Dicle Vadisi’ndeki iptal kararını onayladı

İstinaf Mahkemesi, İdare Mahkemesi’nin UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirası Listesinde yer alan Hevsel Bahçeleri’ni yapılaşmaya açan Dicle Vadisi Rekreasyon Projesi’nin ilk etabını iptal etmesi kararını yerinde buldu.

9 Haziran 2020 – Mezopotamya Ajansı


Altı bölge ‘kesin korunacak hassas alan’ ilan edildi

Antalya, Bitlis ve Van’daki 6 bölge, “kesin korunacak hassas alan” ilan edildi. Cumhurbaşkanı kararlarına göre, Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde Muratpaşa-Konyaaltı Falezleri, Kepez ilçesinde Varsak Obruğu, Manavgat ilçesinde Samanlık Deresi ve çevresi, Serik ilçesindeki Uçan 1-2 Şelaleleri, Bitlis’in Ahlat ilçesindeki Madavans Vadisi ve Ahlat Sazlıkları, Van’ın İpekyolu ve Tuşba ilçelerinde bulunan Erçek Gölü “kesin korunacak hassas alan” olarak tescil edildi.

9 Haziran 2020 – ETHA


Hasankeyf’te 900 yıllık Küçük Saray suya gömüldü

Ilısu Barajı nedeniyle sular altında bırakılan tarihi Hasankeyf’te tarihi alanlar, koruma adı altında “enjeksiyon” yöntemiyle betonla kaplandı. Onlarca mağara betonla kapatılırken, Raman Dağı’ndan getirilen kireç özelliğine sahip kaya parçaları ile kale duvarlarının etrafı betonla örüldü. Alındığı ileri sürülen önlemlere rağmen koruma altında olan 900 yıllık Küçük Saray sızması sonucu suya gömüldü.

10 Haziran 2020 – Evrensel


Giresun Çanakçı’ya yapılacak 5’inci HES projesi iptal edildi

Uzunluğu 40 kilometre olan Çanakçı deresine yapılmak istenen 5’inci HES’e siyasilerin ve yurttaşların tepkisi büyük olmuştu. Çanakçı Belediye Başkanı Avukat Tuncay Kasım, sosyal medya hesabından “Başardık. Küçücük bir ilçenin, kocaman sesi oldunuz” diye duyurdu.

11 Haziran 2020 – Cumhuriyet


Hopa’da yapılması planlanan deniz dolgusuna halk tepkili

Planların askıya çıkması üzerine plana karşı yapılacak olan çalışmalar için partiler, kitle örgütleri ve derneklerin katıldığı bir toplantı yapılarak, Hopa Belediye Başkanı ile görüşme yapmak üzere bir heyet oluşturuldu. Heyet üyeleri Hopa halkına danışmadan belediyece uygulamaya konulan bu planın yanlış olduğunu vurgulayarak planın uygulamaya konulması halinde doğada büyük tahribata yol açacağını dile getirdi.

11 Haziran 2020 – Evrensel


Munzur Gözeleri peyzaj projesi iptal edilmeli

Munzur Özgür Aksın Meclisi geçtiğimiz gün Fırat Kalkınma Ajansı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında hazırlanan ve onaylanan Munzur Gözeleri peyzaj projesine ilişkin tek gündemli bir toplantı yaptı. Dersim Belediyesi konferans salonunda yapılan halka açık toplantıya meclis bileşenlerinin bir kısmı ve Munzur Gözeleri civarındaki köylerden yurttaşlar katıldı.

11 Haziran 2020 – Evrensel


Saray’a tahsise ‘kamu hizmet alanı’ kılıfı

Gökova’daki Okluk Koyu’nda yapılan Cumhurbaşkanlığı Yazlık Sarayı’nın bitişiğindeki 27 hektarlık alanın önce koruma derecesi düşürüldü, ardından da “Kamu hizmet alanı” ilan edilerek Saray tarafından kullanımının yolu açıldı.

12 Haziran 2020 – BirGün


Foça’da 7.5 hektarlık mera, enerji santrali için feda edildi

Foça’nın Yeniköy Mahallesi’nde İzmir-Manisa Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni İmar Planında imar mera alanında kalan bölgede Biyogaz Santrali yapılmasına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayı verildi. İmar planında mera olarak ayrılan alanın Hazine arazilerinin parselasyon planlarının da tamamlanması ile santralin yapım süreci önünde hiçbir engel kalmadı.

12 Haziran 2020 – Ajans Bakırçay


Bir HES çalışması da Kütahya’da

Kütahya’daki Dola Deresi üzerinde yapılması planlanan Karaköy Regülatörü ve HES’i için, Domaniç ilçesine bağlı iki köyde “acele kamulaştırma” kararı verildi. HES için 2013’te Aknil Enerji Tekstil Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ne üretim lisansı verilmişti. Projeye yönelik 2020’nin ocak ayında ise su kullanım hakkı anlaşması imzalanmıştı.

12 Haziran 2020 – Cumhuriyet


Banaz Çayı’nda çevre katliamı: Boş vaatlere karnımız tok!

Uşak halkı yıllardır Dokuz Sele Çayı’ndaki ve Ulubey Deresi’ndeki kirliliğe karşı mücadele veriyor. Bölgede temiz olarak kalan tek dere Banaz Çayı da bir süredir çevresel atıklarla kirletiliyor. Çayda yaşanan kirlilik yaşam savunucularının tepkisine yol açtı.

13 Haziran 2020 – BirGün


Termik santral yapamadılar JES’e onay verdiler

Denizli Valiliği Tavas İlçesi Altınova Mahallesi ve Çiftlik Mahallelerinde jeotermal kaynak arama faaliyeti projesine “ÇED gerekli değildir” kararı verdi. Avdan Mahallesi’nde kurulmak istenen termik santral projesi bölge halkının tepkileriyle iptal edilirken ardından aynı ilçede bulunan Altınova ve Çiftlik Mahallelerine yakın, tarla vasıflı 4 bin 772 hektar alanda jeotermal kaynak arama projesine valilik ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdi.

14 Haziran 2020 – Evrensel


Mazıdağı maden sahası ve uranyum!

Eti Bakır’ı özelleştirme yoluyla alan Cengiz Holding, Karadeniz Bölgesi’nden trenlerle bölgeye bakır piriti taşıyor ve bu piritlerden altın ayrıştırılmasının yapıldığını gösteren dosya haberimiz yayınlanmıştı. Mazıdağı Eti Bakır tesisleri için iktidarın sınırsız desteğini alan Cengiz Holding’in
Mazıdağı’ndaki uranyum rezervini tesiste uranyum zenginleştirilmesi yapmak için kullandığına işaret eden bilgiler mevcut.

17 Haziran 2020 – Yeni Yaşam


“Termik santrallerin yeniden açılması izaha muhtaç”

2020 itibariyle kapatılan 6 termik santralin yeniden açılmasına karşı Kimya Mühendisleri Odası’ndan yapılan açıklamada “Afşin- Elbistan A Santrali’nin, nasıl kısa sürede yönetmeliklere uygun hale getirildiği açıklanmaya muhtaçtır” dendi.

17 Haziran 2020 – Bianet


Mahkeme Mansur Yavaş’ı haklı buldu: ‘Telafisi zor sonuçlar doğurur’

Ankara 9. İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ASKİ’ye verilecek krediyi reddettiği karar hakkında, telafisi güç ve imkânsız zararların ortaya çıkmasını engellemek amacıyla yürütmeyi durdurma kararı verildi.

17 Haziran 2020 – BirGün


Betonlaşma hız kesmiyor: Dört yıl geçti rant ısrarı değişmedi

Ataşehir’de Ağaoğlu konutlarının yakın konumundaki 9 bin 846 metrekarelik araziye 20 katlı binaların dikilmesinin önünü açan plan değişikliğinin iptalinden 4 yıl sonra yeni imar planı hazırlandı. Üzerinde gecekonduların bulunduğu araziye 9 katlı konutlar inşa edilecek.

17 Haziran 2020 – BirGün


Ulukışla’daki altın madeninin imar planı iptal edildi

Niğde Ulukışla Tepeköy yakınlarında bulunan altın madeninin cevher zenginleştirme tesisi için hazırlanan imar planının onaylanmasına karşı açılan davada imar planlarının iptaline karar verildi. Davanın Avukatı Fevzi Özlüer şunları söyledi: “Geç gelen adaletin uygulanması ve çevreye yayılan binlerce ton siyanürden doğan zararın sorumluluğunun idareye yüklenmemesi için bölgenin şirket tarafından temizlenerek eski hale getirilmesi gerekir.”

17 Haziran 2020 – Evrensel


Dikili Çukuralan’da doğa tahribatı had safhada!

Dikili ilçe sınırları içerisinde yer alan ve kayyım tarafından yönetilen Çukuralan Maden Ocağının üçüncü kapasite artırımı ile ilgili yeniden keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldı. Avukatlar tahribatın had safhada olduğunu söyledi.

18 Haziran 2020 – Ajans Bakırçay


Kamilet Vadisi’ni katleden HES projesi hakkında suç duyurusu

Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri MNG tarafından yapılan ORTA HES projesi nedeniyle Kamilet Vadisinin derelerinin 52 gündür çamurlu ve bulanık aktığını vadinin katledildiğini belirterek Balsu Elektrik firması yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

18 Haziran 2020 – Evrensel


MGK ve ilgili bakanlıklar Akkuyu santraline karşı açılan davaya çağrıldı

Doğu Akdeniz Çevre Derneklerinin Akkuyu Nükleer Santralinin iptali ve projenin Türkiye için milli güvenlik tehdidi oluşturduğu gerekçesiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığına karşı Danıştay’da açılan davada, “Mili Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği”ne ihbar edilmesi talebi kabul edildi. Ayrıca Sağlık, Tarım Orman ve Maliye Bakanlıklarına da ihbar dilekçesi gönderilecek. Kararı veren Mersin 2’inci İdare Mahkemesi MGK ve söz konusu bakanlıklara ihbar dilekçesi gönderecek.

19 Haziran 2020 – Evrensel


Turgutlu’da halk şaibeli toplantıya izin vermedi

Açıklamada bulunan bazı köylü yurttaşlar, gelişmeler hakkında “Bizler zaten köyümüzde biyogaz tesisi istemiyoruz. Buraya bunu söylemek için gelmiştik. Ama böyle bir toplantının yapılmasına razı olsaydık, bu defa da yarın çocuklarımız ve torunlarımız karşısında çok ağır bir vebal altında kalmış olacaktık” şeklinde duygularını ifade ettiler.

20 Haziran 2020 – EkoYaşam Gazetesi


Munzur’u talan etmek için milyonlar harcanacak

Doğal sit alanı ve kutsal ziyaret yeri olan Munzur Gözeleri hazırlanan projeyle yapılaşmaya açılacak. 6 milyon 775 bin TL harcanacak. Projeye karşı çıkan Tunceli Belediye Başkanı Maçoğlu “Halkın verdiği kararlar doğrultusunda adım atılmalı” dedi.

20 Haziran 2020 – BirGün


Bursa’da sel can aldı! 5 kişi hayatını kaybetti

Bursa’nın Kestel ilçesine bağlı Dudaklı Köyü’nde akşam saatlerinde etkili olan sel, onlarca aracı, traktörü sürükledi, çok sayıda ev ile binlerce döküm ekili alan da sular altında kaldı. 24 yaşındaki engelli kız evinde sel sularından kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Babası ise köy meydanında son anda kurtarıldı. Yapılan çalışmalarda sel sularına kapılıp kaybolan 5 kişinin cansız bedenine ulaşıldı, kayıp 1 kişiyi arama çalışmaları devam ediyor.

21 Haziran 2020 – Habertürk


Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne kirletme cezası

Ordu Çaybaşı İlküvez’de Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çöp tesisine karşı karda, kışta, yağmurda üç ay boyunca çadırlı direniş yapan, gözaltına alınan, çeşitli para cezalarıyla yıldırılmak istenen İlküvezliler çöp tesisi nedeniyle sularının, ormanlarının kirletildiğini savunmuş, bu konuda Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne dilekçe vermişlerdi.

21 Haziran 2020 – SoL Gazete


Tokat’ın Bedirkale Göleti’ndeki toplu balık ölümleri incelenecek

Bedirkale Göleti’nde toplu balık ölümleri meydana geldi. Köy Muhtarı Duran Adıgüzel, binlerce balığın öldüğünü söyledi. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri inceleme yaptı, numune aldı.

21 Haziran 2020 – Evrensel


Dicle Nehri’nden çöp akıyor

Şırnak’ın Cizre ilçe merkezinden geçen Dicle Nehri’ne atılan çöpler nedeniyle kirlilik oranı arttı. Birca Belek Parkı civarında nehre bakan yamaç ve suyun yüzeyi atılan pet şişeler, naylon poşetlerde dolmuş durumda. Günde binlerce insanın ziyaret ettiği parkın çevresinde olan görüntülere yurttaşlar tepki gösterirken, kayyım atanan Cizre Belediyesi tarafından herhangi bir temizlik yapılmaması ise dikkat çekiyor.

22 Haziran 2020 – Yeni Yaşam


İstanbul’da sağanak, hortum ve sel meydana geldi

İstanbul’da etkili olan sağanak, hayatı olumsuz etkiledi. İstanbul Valisi Yerlikaya, 1 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Esenyurt’ta bir binanın zemin katında su baskını sonucu mahsur kalan Suriye uyruklu 3 çocuk kurtarıldı.

23 Haziran 2020 – Anadolu Ajansı


Diyarbakır Eğil’de tarihi sit alanına kaçak yapı inşa edildi

Konak (Qonax) Mahallesi’nde Doğal ve Tarihi Sit alanı ilan edilen Paleotik çağdan kalma mağara tip oymalı yer altı yerleşimi üzerinde 2 katlı kaçak yapı inşa edildi. Huri, Mitanni, Urartu, Asur, Med, Pers, Roma imparatorluğu gibi medeniyetlere ev sahipliği yapan ilçe merkezine 10 km mesafede bulunan ve üzüm bağlarıyla meşhur olan mahallede oyulan kireç taşından ondan fazla mağara ve açık yerleşim alanı yer alıyor.

23 Haziran 2020 – Evrensel


Maden kapasitesi için yeniden bilirkişi incelemesi yapılacak

İzmir’de Efemçukuru Madeni’nin kapasite artışına ilişkin “ÇED olumlu” kararına Danıştay 6’ncı Dairesi, madenin çevreye vereceği olası zararlara ilişkin yeniden bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi.

23 Haziran 2020 – Yeni Yaşam


İzmir’de 14 adet jeotermal sondaj kuyusu açılması için ÇED süreci başladı

Çevre Şehircilik Bakanlığı, İzmir’in Seferihisar ve Menderes ilçelerinde 3220 hektarlık alanda Küçük Menderes Enerji Petrol Jeotermal Maden Elektrik Üretim Mühendislik ve İnşaat A.Ş. tarafından 14 adet jeotermal sondaj kuyusu açılması için ÇED sürecinin başladığını duyurdu.

23 Haziran 2020 – BirGün


Bakırtepe altın madeninin kapasite artırmasına köylüler tepki gösterdi

Sivas’ın Kangal ilçesi Eğricek köyü yakınlarında işletilen altın madeninin kapasite artışına gitmesi, yöre halkının tepkisine neden oldu. Madene karşı açılan birçok dava kazanılmış ve ÇED raporları iptal edilmiş olmasına rağmen 2009/7 Genelgesi’ne göre yeni ÇED’ler alarak üretimine devam eden şirketin kapasite artışı ile ilgili ÇED halkı bilgilendirme toplantısı yapılacak.

23 Haziran 2020 – Evrensel


Ordu’da köylüler HES şirketinin çalışmasını durdurdu

Ordu’nun Korgan ilçesinde planlanan Balamir HES için 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği projesi, Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde askıya çıkarıldı. Köylüler, bu gelişme üzerine toplantı düzenledi. Ordu Çevre Derneği Başkanı (ORÇEV) Ertuğrul Gazi Gönül ve yönetim kurulu üyelerinin katıldığı toplantıda Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne verilmek üzere itiraz dilekçeleri hazırlanmasına karar verildi.

23 Haziran 2020 – Gerçek Gündem


Salihli’de JES iptal davası için karar bekleniyor

Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Hacıbektaşlı’da, SANKO Enerji’nin, 19,5 MWe kapasiteli, 75 bin 875 metrekare büyüklüğündeki alanda kurmak istediği jeotermal enerji santraline (JES) karşı bölge halkı mücadelesini sürdürüyor. JES için verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararına karşı açılan iptal davası bugün Manisa 2.İdare Mahkemesi’ndeyapılan duruşma ile görüldü. Davanın avukatı Seçil Ege, kararın 5-10 gün içerisinde açıklanmasının beklendiğini ifade etti.

24 Haziran 2020 – BirGün


Derince’de ÇED Toplantısı Yapılamadı

Derince’de faaliyet gösteren Petrol Ofisi’ nin mevcut üretim alanına planlanan 93 milyon 500 bin liralık ilave tank kapasitesi arttırılma projesinin Zübeyde Hanım Kültür merkezindeki ÇED toplantısı, vatandaşların tepkisi üzerine yapılmadı.

25 Haziran 2020 – Bugün Kocaeli


Bu proje Çeşme’yi bitirir

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, Çeşme Projesi’ne ilişkin ön değerlendirme raporunu hazırladı. Rapor hakkında basına açıklama yapan Koordinasyon Kurulu, Çeşme Turizm Bölgesi Projesi’nin yarımadanın doğasına zarar vereceğini ve kamu yararı taşımadığını dile getirdi.

26 Haziran 2020 – Dokuz Eylül


Aydın’ın beklediği ‘Jeotermal Raporu’ şekilleniyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası iş birliğiyle devam eden ‘Jeotermal Kaynakların Kümülatif Etki Değerlendirmesi Projesi’nin ‘Kapsam Raporu’ kamuoyuyla paylaşıldı. Aydın’da proje alanında işletme aşamasında bulunan 28 adet Jeotermal Enerji Santrali’nin (JES) mercek altına alındığı araştırmada, paydaş katılım toplantıları kapsamında yapılan çalıştaylardansa çarpıcı sonuçlar çıktı.

26 Haziran 2020 – Ses Gazetesi


Denizli Sarayköy’de JES’ler tarımı tehdit ediyor, köylü nefes alamıyor

Altınova’da JES yapılması için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı çıktı. Büyük Menderes İnisiyatifi (BMİ) Altınova ve çevresindeki mahallelerin muhtarlarına JES’in zararlarını anlatmak için çalışmalarını sürdürüyor. Son olarak da Sarayköy ilçesine bağlı Tekkeköy, Hasköy, Kararakıran Mahallelerinde JES için açılan sondaj kuyularının çevreye verdiği zararları anlattıkları kısa bir video gösterimi hazırladılar.

27 Haziran 2020 – Evrensel


Efes Selçuk’ta SİT alanları zirvesi!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Efes Selçuk’ta yer alan 12. Grup Doğal Sit Alanlarını Koruma Statülerinin Değiştirilmesine yönelik kararı sebebiyle düzenlenen toplantıya meslek örgütleri, Efes Selçuk’ta ve İzmir’de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Toplantının açılış konuşmasını Selçuk Efes Kent Konseyi Başkanı Atay Tozlu yaptı.

27 Haziran 2020 – Gündeme Bakış


Dilovası’nı toza bulayan ‘Kömürcüler OSB’ kalkıyor: Yerine 15 bin konut yapılacak

İlçeyi toza bulayan, aşırı yağmurda kömür tozlarının dereye karışması sonucu İzmit Körfezi’ni kirleten Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi’nin kaldırılacağı açıklandı. Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, kaldırılacak olan organize sanayi bölgesinin yerine 15 bin konut yapılacağını söyledi.

28 Haziran 2020 – Cumhuriyet


Kirazlıyayla’da söz bilirkişilerde

Bursa’da Meyra Madencilik tarafından yapımına başlanan flotasyon ve atık tesisinde bilirkişi incelemesi yapılacak. Aylardır direnen köylüler, bilirkişilerden doğru tespitlerde bulunmasını ve tesisin yapımının durdurulmasını talep etti. İnceleme öncesi yöre halkının yaptığı açıklamada, “Heyetin doğru tespitlerde bulunmasını bekliyoruz. Tesisin köye vereceği zarar kaçınılmaz” ifadeleri yer aldı.

29 Haziran 2020 – BirGün


Bartın Platformu: “Kömürlü Termik Santralın ÇED Süreci Hemen Durdurulmalı”

10 yılı aşkın süredir Hattat Holding’in Amasra’ya yapmak istediği kömürlü termik santral projesine karşı mücadele veren Bartın Platformu, Amasra Belediyesi’nde dün bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı değişikliğiyle ilgili müjdenin geçen hafta geldiği, Danıştay 6. Dairesi’nin bu değişikliğin yürütmesini durdurduğu belirtildi.

30 Haziran 2020 – İklim Haber