Ekolojik bir Sosyalizm için Yaşasın 1 Mayıs!

0
888

Dağlarına bahar geliyor memleketin, denizlerine, göllerine, ormanlarına, şehirlerine. Her gün ve her an yaşam sevincini büyütüyor doğanın güçleri, dağda açan çiçek, bayırda koşturan keçi, sudaki balık, uçan kuş ve emekçi insan.

Baharın müjdesini getiren karanfil açmış dağların kokusunu duyan kaldı mı şehirlerimizde, köylerimizde, iş yerlerimizde, evlerimizde? Soluğumuza filtresiz çalışmasına izin verilmiş termik santralin bacasından çıkan kirli parçacıklar karışıyor. Bir sorun var, bir şey baltalıyor bu yaşam sevincini, ağaca vuran baltayla aynı bu, köklerimizden koparıyor bizleri. Kesilecek ormanın içinden daha önce uyum içinde bir arada var olduğumuz canlılardan virüsler çıkıp geliyor, ta dünyanın bir ucundan diğer ucuna birkaç günde. Evinize kapanma şansınız var mıydı, yoksa işe gitmek ve hayatta kalmak için iş aramak zorunda mıydınız? Açlık ve hastalık cenderesine bizi hapseden ormana o baltayı vuran “görünmez” bir el. Sorunun adı sermaye, sorunun adı kapitalizm ve onun yarattığı toplumsal düzen. 200 yıldır kesmeye çalışıyor soluğumuzu, zincirler takıyor ellerimize, zihinlerimize ve işte sınırına dayandık bugün: Başka gezegen yok!

1 Mayısımız kutlu olsun işçi ve emekçi insanlık! Sınırlar ve sınıfların kaldırıldığı bir dünya hayaliyle yaşayanlar! Köklerimize yeniden tutunma zamanı geldi, bizim olanı geri alma zamanı geldi. Bu düzeni biz yaratmadık ama bir avuç bezirganın saltanatını yıkacak olan bizleriz. Greta’nın dediği gibi onlar evimizi yakıyorlar, söndürecek olan bizleriz. Kaderimiz yuvamızın kaderi, zincirlerimizden başka kaybedecek koca bir yuvamız var. Yabancı bırakıldığımız emeğimizi sermaye parazitinden özgürleştirirsek yüzümüzü göreceğiz birbirimizin, işte o zaman biz bize yeteriz, doğa bize bunu söylüyor.

Ekolojik bir mücadele işte bu özgürlük mücadelesidir, yuvamıza bir balta daha vurulmasın ve o baltayı tutan elleri tarihin çöplüğüne atalım diye. Zamanımız geldi, bu 1 Mayıs’ta öfkemizle büyütüyoruz yaşam sevincimizi. Örgütlenerek kazanacağız.

Yaşasın 1 Mayıs!

Yaşasın ekoloji mücadelemiz!

Yaşasın devrim ve sosyalizm!