12 Ekim Çanakkale #Kazdağları Mitingi İle İlgili Zorunlu Açıklama

0
1918

12 Ekim 2019 Cumartesi günü Çanakkale’de yapılması planlanan “Su ve Vicdan Mitingi”, Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği, Çanakkale Belediyesi ve Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Komitesi tarafından iptal edilmiştir.

Mitingin iptal edilmesi ve bu iptal kararının alınma biçimi hem Kazdağlarını kurtarma mücadelesine hem de genel olarak çevre ve ekoloji hareketine büyük bir darbedir.

Mitingin iptal edilmesi,

  • Kazdağları’nı talan için şirketlere teşvik veren, yaşam alanlarını, ormanları, nehirleri, tarihi ve kültürel varlıkları enerji, inşaat ve turizm şirketlerine yağmalatan iktidara destek vermektir. İktidarın yandaş basınında savaş kararı ile çimento ve inşaat şirketlerinin hisse değerlerinin arttığı müjdesi verirken Kazdağları mitinginin iptal edilmesinin başka hiçbir anlamı yoktur.
  • Suriye’de IŞİD’e TIR’larla silah yardımı yapan, cihatçı çeteleri maşa olarak kullanan iktidarın, Rojava’daki ekolojik demokratik toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde toplum kurma çabasını yok etmesine destek vermektir. Tüm dünyada Rojava’daki ekolojik demokratik toplum inşa çabası ilgiyle ve takdirle takip edilirken yanı başında çevre ve ekoloji mücadelesi verme iddiasındakilerin bilgisizliği, duyarsızlığı utanç vericidir. Gezi’ye ve o günlerden bugünlere kadar yaşananlara rağmen hala iktidara, iktidar medyasına, “vatan-millet-sakarya” naralarına, “ver mehteri, ver mehteri” goy goyculuğuna, “terör” söylemine inanarak safa geçmeleri affedilemez.

Ayrıca Tertip Komitesinin, bazı üyelerinin (@ekolojibirligi), başından beri Kazdağları direnişine destek olan Balaban’daki nöbet tutan direnişçilerin (@heryerkazdaglar), İstanbul’da günlerdir destek kampanyası yürüten gönüllülerin (@Kazdaglari34) ve destek açıklaması yapan örgütlerin görüşlerini dahi almadan karar vermesi kabul edilemez bir iktidar müsveddeciliğidir.

Miting iptal kararı, Kazdağları mücadelesinin ve genel olarak çevre ve ekoloji mücadelesinin içsel bir handikapını bir kez daha gün yüzüne çıkarmıştır.

  1. Çevre ve ekoloji hareketi hiçbir koşulda düzen partilerine -CHP dahil- inisiyatif vermemelidir. Hele ki, belediye, kent konseyi gibi kurumlara hiç vermemelidir.
  2. Katılımcılığı, demokratik, yatay ve eşitlikçi söz-yetki-karar süreçlerini garanti altına almayan hiçbir platform, dernek, birlik her ne olursa olsun desteklenmemelidir.

Her şeye rağmen Kazdağları mücadelesi sürüyor ve sürecek. Bizler, Balaban’da nöbet direnişini sürdürenlerin çağrısına ses vererek, bütün çevre ve ekoloji mücadelesi verenleri 12 Ekim 2019 saat 13:00’te Çanakkale İskele Meydanı’nda yapılacak kitlesel basın açıklamasına davet ediyoruz.

Her Kazdağları Her Yer Direniş
Kazdağları Hepimizin

POLEN EKOLOJİ
@polenekoloji
polenekoloji.org