Ağustos 2020 Bülteni

0
1835

Aylık Ekoloji Haberleri Bülteni

Ağustos  2020 | Sayı: 5

3-5 ağaç meselesi…

Ağustos ayı kimileri için müjde, geri kalan çoğunluğumuz içinse felaket anlamına gelen doğalgaz keşif ve çıkarma faaliyetlerinin açıklandığı bir ay oldu. Ama özellikle Giresun ve Rize’de yaşanan sel felaketleri ve neredeyse her gün bir noktada patlak veren orman yangınları ortada müjdelenecek bir şey olmadığını kendiliğinden bize gösteriyordu. Sermaye yapımı iklim krizi ile yine sermayenin ihtiyaçları doğrultusunda şekillenen kentler, talan edilen doğa birleşerek canımız almaya, canımız yakmaya, toprakları giderek yaşanılmaz kılmaya devam ediyor. Doğaya ve emeğe bu büyük saldırı dalgasına karşı coğrafyaya yayılmış irili ufaklı direnişler ise yerellerden taşıp birleşmenin, projeleri durdurmanın ötesinde bütün bir saldırıyı durduracak bir ideolojik hattın arayışı içinde. Fosil yakıtların yerlatında bırakılması, elektrik dağıtımının yeniden kamulaştırılması, enerjinin yerel üretimi ve toplumsal kontrolü için kaynak sağlanması, sel ve yangın gibi felaketlerde zarar görenlerin hızla tazmin edilmesi, konut hakkı ve rantçı betonlaşmadan vazgeçilmesi, salgında yetersiz kalan sağlık sistemi için özel hastanelerin kamulaştırılması, kapatılan hastanelerin yeniden açılması ve sağlık çalışanlarının koşullarının iyileştirilmesi gibi bu ayın öne çıkan acil gündemleri aslında tam da süreğen mücadeleler için adeta uç veriyor. Bu uçları yakalaması ve şu an için çoğunlukla kendiliğinden kitlelerle birleştirmesi gereken ekoloji örgütlerine önümüzdeki dönemde faşizme karşı mücadelede büyük görevler düşüyor.

Bu ay bültende haberleri çeşitli konu başlıklarına göre tasnifledik ve yine maden ve enerji santralleriyle ilgili ÇED süreçlerinin takibini sürdürdük.


Kanal İstanbul

Kanal İstanbul ile 10 bin hektar tarım alanı ve 850 hektar orman alanı kaybedilecek

Uzmanların ve halkın ise çevre katliamı olacağını söylediği 7 etaplık Kanal İstanbul projesinin ilk 3 etabına ilişkin imar planları hazırlandı ve askıya çıktı. Planlar bir-iki gün içinde askıdan inecek. Kanal İstanbul projesiyle İstanbul’daki tarım alanları zarar görecek. Tarım alanları, meralar ve birçok alan yeni planlarla imara açıldı. Çilingir Köyü Mezarlığı’nın üzerinden de yol geçti. Yeni planlarla birlikte genel olarak proje güzergâhında yer alan köyler tamamen değişti.

1 Ağustos 2020 – ETHA

Kanal İstanbul yap-işlet-devret modeli ile yapılacak

Kanal İstanbul’un hayata geçirilmesi amacıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı ortak mevzuat çalışması tamamlandı. Taslağa göre, proje, yap-işlet-devret modeli ile gerçekleşecek. Kanalın yapım ihalesini kazanan şirketlere inşaatta kullanacakları her türlü teknik ekipman için vergi muafiyeti sağlanacak; elde ettikleri gelirler kurumlar vergisinden istisna olacak. Kanal İstanbul sınırı içindeki orman alanlarının orman vasfı kaldırılacak. 7 yıl sürecek inşaatın maliyeti 75 milyar TL öngörülürken, projenin tamamlanmasıyla ilk 10 yılda 182 milyar TL gelir elde edileceği düşünülüyor.

10 Ağustos 2020 – ETHA


İklim Krizi

Acıgöl’ün suları 6- 7 metre çekildi

“Yeraltı sularını tükettiğimiz sürece buranın da bir sonu var.” Konya’nın Karapınar ilçesindeki volkanik patlama sonucu oluşan Acıgöl’ün su seviyesi gün geçtikçe azalmaya başladı. Su seviyesinin azalmaya başlamasıyla gölün tamamen kurumasından endişe ediliyor. Bölgede 26 yıldır TEMA Vakfı’nın gönüllü temsilciliğini yapan Musa Ceyhan (67), Gölde, 6-7 metre kadar çekilme oldu. Yeraltı sularını tükettiğimiz sürece buranın da bir sonu var” dedi.

2 Ağustos 2020 – Cumhuriyet

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan kritik kuraklık raporu

Tarım ve Orman Bakanlığı, “İklim Değişikliği ve Tarım” raporu yayınladı. Raporda, önümüzdeki yıllarda kuraklığın Türkiye’de geniş bölgelerde hissedileceği belirtilerek, tarım politikalarının 2-3 derece sıcaklık artışı baz alınarak yapılması gerektiği vurgulandı. Raporda, dünya genelinde 30 yıla kadar gıda fiyatlarında yüzde 85’e varan artışlar olabileceği ifade edildi.

11 Ağustos 2020 – Hürriyet

Binlerce kuşa ev sahipliği yapıyordu: Marmara Gölü’nde su seviyesi sıfırlandı

Manisa’nın Salihli, Saruhanlı ve Gölmarmara ilçelerinde bulunan, Ege Bölgesi’nin kuş cenneti olarak bilinen Marmara Gölü’nde su seviyesi sıfırlandı. 7 mahallenin geçim kaynağı olan göldeki kuraklık, balıkçılığın da durmasına neden oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘Ulusal Öneme Sahip Sulak Alan’ olarak tescillenen, başta tepeli pelikan olmak üzere, karabatak gibi nesli tehlike altında olan kuş türlerinin de bulunduğu 20 bin su kuşuna ev sahipliği yapan Marmara Gölü, kuruma noktasına geldi.

11 Ağustos 2020 – Artı Gerçek

Ladik Gölü’nün yüzen adaları karaya oturdu: Bataklığa dönüşebilir

Samsun’a bağlı Ladik ilçe merkezinden yaklaşık 12 kilometre uzaklıktaki Ladik Gölü’ndeki yüzen adalar karaya oturdu. Gölde su seviyesi 2 metreye kadar düştü. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Polat, “Süreç bu şekilde devam ederse ‘Ladik Gölü’ bataklık olma yolunda” uyarısında bulundu.

17 Ağustos 2020 – Artı Gerçek

Flamingoların yaşam alanı daralıyor

Konya’nın Kulu ilçesinde, çoğu flamingo olmak üzere 200’e yakın kuş türüne ev sahipliği yapan Düden Gölü’nde, kontrolsüz sulama ve küresel ısınma nedeniyle başlayan kuraklık yüzünden, kuşların yaşam alanı daralmaya başladı.

29 Ağustos 2020 – Haberler


Enerji Santralleri

Arhavi Pilarget Vadisi’nde köylülerin HES isyanı: Gürül gürül akan deremiz yok olacak

Aslen Arhavili olan MNG holding tarafından Arhavi’de yapılan orta HES Projesinin ardından bu kez yine Arhavi ve Piraget Vadisi’nden olan Nafiz Kurdoğlu kendi köyünde HES projesi yapmak için harekete geçti. Köylüler HES Projesinin iptali için Rize İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Yaşanan bu gelişmelerin ardından Piraget Vadisi köylüleri Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği öncülüğünde önceki gün bir şenlik düzenleyerek köylüleri ÇED bilgilendirme toplantısı konusunda bilgilendirdi.

3 Ağustos 2020 – Artı Gerçek

Ordulular yol kapattı, HES için gelen iş makineleri geri dönmek zorunda kaldı

Ordu Korgan’da sürdürülmek istenen HES inşaatı bölge halkının eylemiyle karşılaştı. Jandarma halka müdahale ederken; halkın dağılmaması üzerine iş makineleri geri çekildi.

8 Ağustos 2020 – ETHA

Korgan’da HES için yapılan imar değişikliğine karşı dava açıldı

Ordu ili Korgan ilçesinde Balamir HES için şirket tarafından imar değişikliği talebi ile başlayan süreçte Çiftlik Mahallelileri 1652 itiraz dilekçesi ile Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne itiraz hakkını kullanmıştı. İtirazların dikkate alınmaması ve imar değişikliği Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanması üzerine 47 kişinin başvurusuyla Ordu İdare Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulması ve imar değişikliğini retti istemli dava açıldı. Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) ile halkın hukuksal ve meşru hakları konusunda bilgilendirme toplantılar yapılmış. Korgan Çiftlik Mahallesi’nde şirketin izinsiz şantiye kurmasını halk engellemiş, çalışma makinalarının dere yatağından çıkarılmasını sağlamışlardı.

16 Ağustos 2020 – Ekoloji Birliği

Çan’da termik santral tepkisi: Ovanın otunu inekler bile yemiyor

İki termik santralin bulunduğu, üçüncüsünün de proje halinde olduğu Çan’da, Çevre Derneği Başkanı Hamza Yıldız, 0-6 yaş çocukların yüzde 60’ının solunum yolu hastası olduğunu ifade etti. Yıldız, bölgedeki ölümlerin sebeplerinin de kanser ve kalp yetmezliği olduğunu öne sürerek termik santrallerin kapatılması gerektiğini söyledi. “ODAŞ termik santrali tam bir felaket. Zaten hurda olarak getirilmiş, kurulmuş. Devlet, yapılan bütün şikayetleri görmezden geliyor ve bu şirket kazansın diye Kaz Dağları kenarında bulunan coğrafyanın katliamına sessiz kalıyor.”

10 Ağustos 2020 – Gazete Duvar

GES projesi, Karaburun’da büyük bir ekolojik yıkıma yol açıyor

Sevtur Turizm ve Ticaret AŞ., Küçükbahçe Mahallesi’nde 300 bin metrekarelik bir alanda kurmak istediği GES projesi, ormanın tıraşlanması ve toprağın sıyrılmasıyla daha şimdiden bölgedeki ekosisteme ciddi zararlar verdi. Karaburun Kent Konseyi, yarımadanın ekolojisine zarar veren tüm faaliyetlerin bir an önce durdurulmasını istedi. Karaburun Kent Konseyi’nin yaptığı açıklamada, GES proje sahası olarak seçilen alanın fotoğrafları ve uydu görüntüleri paylaşılarak, ormanın tıraşlandığı ve toprağın sıyrılması ile bölgenin ekosisteminin büyük tahribata uğradığına dikkat çekildi.

12 Ağustos 2020 – Ekoloji Birliği

Pamukören’de JES borusu patladı, incirciler hasat döneminde felaketi yaşadı

Aydın‘ın Kuyucak ilçesine bağlı Pamukören‘de JES şirketine ait borunun patlaması sonrası 300 dönümlük incir ve zeytin bahçesi zarar gördü. Aynı bölgede daha önce de boru patlaması nedeniyle 500 dönümlük arazinin kullanılamaz hale geldiğini söyleyen köylüler; “Tam incir hasat mevsiminde köylü felaketi yaşıyor” dediler.

13 Ağustos 2020 – Ekoloji Birliği

Mersin NKP: Nükleer santral trafosuna verilen izin kararı veto edilmeli

Mersin Nükleer Karşıtı Platform 10 Ağustos tarihinde yapılan Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi oturumunda Akkuyu’da inşaatı süren nükleer santralin enerji ihtiyacını karşılamak için Gülnar ilçesinin tarım ve ormanlık alanında trafo kurmak için yerlerin işaretlenmesi talebinin oy çoğunluğuyla kabul edilmesine tepki gösterdi. Konuya ilişkin basın açıklaması düzenleyen NKP, ‘’Belediye meclisinde, tarihe, doğaya, insanlığa ve bir bütün olarak yaşama karşı suç işlenmeye devam ediliyor hâlâ!’’ diyerek kararın veto edilmesi talebinde bulundu.

14 Ağustos 2020 – Evrensel

Şavşat’ta HES’e karşı 28 köy birleşti

Artvin’in Şavşat ilçesinde 28 köyün içme ve sulama suyunun karşılandığı alanda eski Artvin Valisi Selahattin Akyurt’a ait şirket tarafından kurulmaya çalışılan Hanlı HES’e karşı, 28 köy biraraya geldi. Köylüler, ÇED raporunun iptal edilmesini istiyor.

16 Ağustos 2020 – Gazete Duvar

Alaşehir yine jeotermal kıskacına sokuluyor: 7 bölgede birden JES projesi için ÇED süreci başlatıldı!

Manisa’da bir zamanlar Üzüm Festivali ile ünlenen Alaşehir ilçesi şimdi ise “JES mağduru” olarak anılıyor. Alaşehir’de Türkmen, Baklacı, Akkeçili, Selce, Tepeköy, Ilgın ve Işıklar mevkiinde yapılması planlanan Özmen-3-8 JES projesi ile ilgili ÇED süreci başladı. Proje için 27 Ağustos 2020 tarihinde Halkın Katılımı Toplantısı yapılacak. Manisa 2.İdare Mahkemesi, dava dosyasının incelenmesi sonrasında Alaşehir ilçesinde yapılmak istenen JES ile ilgili açılan iptal davasında ilk olarak “yürütmeyi durdurma” kararı vermişti.

16 Ağustos 2020 – Ekoloji Birliği

Güral Porselen firmasının Çeşme Germiyan’daki orman tahribatına dur denildi

İzmir Çeşme’nin Germiyan Mahallesi yakınlarına yapılmak istenen rüzgar enerjisi santralleri yaşam alanı savunucuları, STK temsilcileri ve Germiyan halkı tarafından protesto edildi.

28 Ağustos 2020 – Evrensel

Adana’nın Yumurtalık ilçesinde inşaatı devam eden Hunutlu Termik Santrali’inin ÇED raporuna aykırı ilerlediği ortaya çıktı

İnşaatı devam eden Hunutlu Termik Santrali’nin projesinde yapılan değişikliklerin ÇED Raporu’nda yer almadığı öne sürüldü. Change.org’da #AdanayaTemizHavakampanyasını başlatan ve ulusal sivil toplum kuruluşlarının desteğini alan Doğu Akdeniz Çevre Platformu tarafından yapılan açıklamada, santralin baca tasarımında değişiklik yapıldığı, yeni tasarımda bacanın soğutma kulesi içine alındığı ortaya kondu.

28 Ağustos 2020 – T24

EGEÇEP: Çeşme’deki RES inşaatı durdurulsun

Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) Yürütme Kurulu, İzmir’in Çeşme ilçesinde bulunan Germiyan köyünde yapımı süren Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) inşaatına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Çevrecilerin açtığı davada “ÇED gerekli değildir” kararının iptali istendiği ve İzmir 4. İdare Mahkemesi tarafından iptal kararı verildiği hatırlatılan açıklamada, Danıştay tarafından da uygulanan bu kararın nihai olduğu ve söz konusu şirkete İzmir Valiliği tarafından verilen inşaat izninin hukuka aykırı olduğu belirtildi.

31 Ağustos 2020 – ETHA


Ağustos’ta Enerji ve Madencilik Alanı ÇED Süreçlerinde Ne Oldu?

Ağustos ayında I. II. ve V. grup madenlerin (inşaat ile yol yapımında kullanılan ve tabiatta doğal olarak bulunan kum ve çakıl, çimento ve seramik sanayilerinde kullanılan ve diğer gruplarda yer almayan kayaçlar, kayaçlardan agrega, hazır beton ve asfalt yapılarak kullanılan kayaçlar, blok olarak üretilen taşlar ile dekoratif amaçla kullanılan doğal taşlar, kıymetli taşlar olarak tanımlayabileceğimiz elmas, safir, yakut, zümrüt vb. Madenler) ÇED süreçleriyle ilgili 193 gelişme yaşandı. 4 ÇED Gerekli, 56 ÇED Gerekli Değil, 3 ÇED Olumlu kararı verildi. 102 madenin ise ÇED süreci başladı. 14 adet Halkın Katılımı Toplantısı gerçekleştirildi. 4 maden ise İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) ve 9 maden ise Nihai Karar aşamasında.

III. Ve IV. Grup madenlerde (tuzlar, karbondioksit (CO2) gazı -jeotermal, doğal gaz ve petrollü alanlar hariç-, hidrojen sülfür, endüstriyel mineraller, turba, linyit, taş kömürü, kömüre bağlı metan gazı vb., metalik madenler, radyoaktif mineraller ve diğer radyoaktif maddeler) ise ÇED’lerle ilgili 70 gelişme yaşandı. 20 ÇED Gerekli Değil, 6 ÇED Olumlu kararı verildi. 34 madenin ÇED süreci başladı. Bu grupta ayrıca 5 Halkın Katılımı Toplantısı (HKT), 2 İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) ve 2 Nihai Karar aşamasında olan maden bulunmakta.

Madenlerin listesi için bkz.

Ağustos ayında 35 güncellemenin olduğu enerji santrallerinde ise durum şöyle: 7 ÇED Gerekli Değil (6 GES, 1 BES), 3 ÇED Olumlu kararı (3 RES) verildi. 14 enerji santralinin ÇED süreci başladı (8 GES, 3 RES, 2 HES, 1 JES). 6 Halkın Katılımı Toplantısı gerçekleştirildi (4 RES, 1 GES, 1 JES). 4 santral İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) aşamasında (3 RES, 1 GES). 1 HES ile ilgili ise Nihai Karar verildi.

Enerji santrallerinin listesi için bkz.


Madencilik

Köylüler: Maden İstemiyoruz

Başta cevizi olmak üzere birçok organik sebze ve meyvesiyle meşhur Çorum’un Dodurga ilçesine bağlı Mehmet Dede Tekke Köyü’nde Maden Tetkik ve arama genel müdürlüğünün MTA’nın “antimüm” madeni nedeniyle sondaj yapması köyde tedirginlik yarattı. İlçe Kaymakamı Abdulkadir Işık ile bir araya gelen vatandaşlar köylerinde aslında altın arandığını ve topraklarının siyanürle zehirleneceğini belirterek, söz konusu sondaj çalışmasının bir an önce bitirilmesini istedi.

5 Ağustos 2020 – Çorum Haber

Kazdağları için Çanakkale Valiliği’ne başvuru: “Madencilik faaliyetleri sonlandırılmalı”

Kazdağları’ndaki altın madenciliği projelerinin pandemi gerekçesiyle durdurulması için Çanakkale Valiliği’ne Kaz Dağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Çan Çevre Derneği ve Her Yer Kazdağları Platformu tarafından başvuru yapıldı. Kazdağları’nda Alamos Gold’un (Doğu Biga Madencilik’in) altın projesine karşı 1 yılı aşkın süredir çadırlı nöbette olan yurttaşlardan bir kısmının yaptığı başvuruda, altın madenciliği faaliyetinin yok edici-yıkıcı bir faaliyet olduğuna yönelik bilimsel verilere de yer verildi.

8 Ağustos 2020 – Dokuz8 Haber

Alevilerin kutsal mekanlarında siyanürle altın aranıyor

Sivas’ın Kangal ilçesi Pınargözü, Bakırtepe’de ve çevre köylerde; Koç Holding şirketi Demir Export, Alevilerin kutsalı olan ziyaret yerinde siyanürle altın arama çalışması yapıyor. Pınargözü’ndeki ziyaret yerlerinin talan edildiğini ve artık sularının akmadığını belirten köylüler, ÇED raporu için başvurdukları mahkemenin kararını bekledikleri karar açıklandıktan sonra Anayasa mahkemesine başvuracakları vurguladı.

9 Ağustos 2020 – PirHa

2 ay içinde 750’den fazla maden sahası ihaleye çıkacak!

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Ağustos-Eylül aylarında ihale edilecek maden sahası listesini yayımladı. 140. grupta ihale edilecek çoğunluğu 4. grup madenler için yayımlanan ihale listesinde Türkiye genelinde 766 maden sahası bulunuyor. Bunların dışında tesis şartlı, başka maden grubunda bulunan ya da yüzey alanı daha küçük sahalar da var. Sivas 73, Kahramanmaraş 56, Eskişehir 39 saha ile ihaleye çıkacak sahalar listesinde ilk sıralarda yer alırken Denizli’de de 12 maden sahası ihaleye açılacak.

13 Ağustos 2020 – Ekoloji Birliği

9 noktada maden ihalesi

140. grupta ihale edilecek sahaların listesi açıklandı. Buna göre, bu ihalelerin 9´unun Hatay´da, 13´ü Adana´da, 9´u Mersin´de 08 Eylül 2020 tarihinde yapılacak. Antakya Çevre Koruma Derneği yöneticilerinden Nilgün Karasu, ülkede ihaleye çıkarılan 766 maden arama ihalesinin 9´unun Hatay´da olacağını belirtti ve ihale alanlarının Belen, Arsuz (2), Dörtyol, Antakya ve Hassa olacağını kaydetti.

18 Ağustos 2020 – İskenderun Ses

Cilo Sat Gölleri ve 766 alan maden sahasına açıldı!

Hakkari’deki Cilo Sat Gölleri, Korgan köyü, Govend Dağı, Nebırnav Yaylası ve Ördekli Köyü Vadisi’ndeki 5 noktanın maden ihalesine açılması, dağcı ve doğaseverlerin tepkisine neden oldu. “Sat Gölleri yok olmasın!” sloganıyla sosyal medya hesabı üzerinden kampanya başlatan Cilo Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Hacı Tansu da çağrısında bulunarak, Türkiye genelinde Hakkari’de söz konusu maden bölgelerinin ihalelerinin yapılmaması için tüm dağcı ve doğaseverlere destek vermeleri çağrısında bulundu.

28 Ağustos 2020 – Hakkari Objektif Haber

Kazdağları için yeni Truva Atı: Cengiz Holding’in bakır-altın madeni için ÇED süreci başladı

Çan’a bağlı Halilağa köyünün ormanlarla kaplı alanında yapılmak istenen bakır-altın madenciliği için ÇED süreci başlatıldı. Yıllardır bölgede arama faaliyetlerini sürdüren maden işletmesi, AKP döneminde büyüyen en büyük sermaye gruplarından olan Cengiz Holding tarafından geçtiğimiz yıl Kanadalı Liberty Gold ve Teck Resorurces’dan 55 milyon dolara alındı. Muratlar ve Halilağa köylüleri yıllardır bu madene karşı mücadele ediyordu. Muratlar köylüleri şirkete ÇED toplantısı yaptırmazken, madencilerle tüm ilişkilerin kesilmesine dair birkaç maddelik ortak kararlar da almışlardı.

14 Ağustos 2020 – Ekoloji Birliği

Kirazlıyayla’da mahkeme kararı sonrası faaliyetleri durdurulan Meyra Madencilik sahadan çıkarıldı

Bursa’nın Yenişehir ilçesine bağlı Kirazlıyayla Mahallesi’nde yapılması planlanan Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı Projesi’nde bilirkişi heyeti oy birliği ile madenin hukuka aykırı olduğuna ve ÇED Raporunun teknik olarak yeterli olmadığına karar verdi. Bursa Barosu, Bursa Tabip Odası ve TMMOB Genel Merkezi,  Kirazlıyayla Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Kirazlıyayla köylülerinin açtığı davada Bursa 1. İdare Mahkemesi, şirketin maden atık havuzu inşaatına ve Orman Kesimi İzinlerine yürütmeyi durdurma kararı verdi.

15 Ağustos 2020 – Ekoloji Birliği

Maden şirketine karşı mücadeleyi kazanan Kirazlıyayla köylüleri toplandı

Bursa Yenişehir Kirazlıyayla köyü yakınlarında kurşun-çinko-bakır madenciliği zenginleştirme ve atık barajı projesi için verilen orman kesim iznine karşı açılan davada mahkeme yürütmeyi durdurma kararı aldı. Maden faaliyetinin durdurulması sonrası köylüler, Kirazlıyayla meydanında Bursa’nın yakın şehirlerinden de birçok destekçinin katılımıyla bilgilendirme toplantısı düzenledi.

16 Ağustos 2020 – Evrensel

Kemaliye’deki maden ocağı faaliyetleri halkın tepkisine neden oluyor

Erzincan’ın Kemaliye ilçesindeki su kaynakları, eşsiz doğası, endemik bitki ve hayvan türlerini barındıran yaylaları, kanyonları; altın, demir, manganez gibi maden arama faaliyetleri için tahrip ediliyor. Maden çalışmaları Covid-19 pandemisi nedeniyle büyük kentlerden kaçarak köylerine kesin dönüş yapan, üretmeye ve ekmeye başlayan bölge halkını da tedirgin ediyor.

17 Ağustos 2020 – Cumhuriyet

Petrol ve doğal gaz çalışmaları Akdeniz’de çevreyi de tehdit ediyor

HDP İzmir Milletvekili ve Çevre Komisyonu üyesi Murat Çepni, çevresel zararları gözardı edilen Doğu Akdeniz’de petrol, doğal gaz arama ve çıkarma çalışmalarını Meclis gündemine taşıdı. Çepni, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a verdiği soru önergesinde bakana yanıtlaması için 7 soru yöneltti.

21 Ağustos 2020 – ETHA

Tarım arazileri maden şirketlerine teslim

Sivas ve Malatya’nın köyleri madenler ve sondaj çalışmalarıyla kuşatılmış durumda. Malatya’nın Şotik köyünde 2 bin 800 adet sondaj çalışması sürerken yurttaşlar, Sivas Kangal’da altın madeninin tarım arazilerindeki verimleri düşürerek hayvanların hastalıklı doğmasına neden olduğunu belirtti.

23 Ağustos 2020 – Birgün

AKP Fethiye’de Jeotermal Israrından Vazgeçmiyor Girgin “Sondaj, Turizmin Kalbine Yapılıyor”

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Muğla’nın Fethiye ve Marmaris ilçelerinde gerçekleştirilmesi planlanan sondaj yöntemi ile jeotermal kaynak arama faaliyeti ile ilgili bu ay başlayan ÇED yapım sürecini, yazılı bir soru önergesiyle Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a sordu. “Bu yıl Fethiye’de yine sondaj yöntemi ile jeotermal kaynak arama faaliyetine, Muğla halkının kararlı itirazının etkisiyle olumsuz ÇED raporu verilmesi rağmen, doğal güzellikleri ve turizm potansiyeli ile Muğla’mızın gözbebeği olan bu bölgelerde jeotermal enerji ısrarı sürmektedir”

23 Ağustos 2020 – Fethiye Haber

İznik’te ÇED raporu olmadan altın arama çalışmaları başlatıldı

İznik ilçesine bağlı Hisardere köyünde kızılcık toplamaya giden bir köylü tesadüf eseri altın arama için sondaj çalışmaları yapıldığını fark etti. Gizem Madencilik’in 500 hektarlık alanda yapmak istediği projenin ÇED başvurusu ise bulunmuyor.

28 Ağustos 2020 – Yeşil Gazete

ÇED raporunu Zonguldak Çevre ve Şehircilik hazırlayacak

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı tarafından Karadeniz açıklarında sürdürülen petrol ve doğalgaz arama çalışmalarıyla ilgili ÇED sürecini Zonguldak İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yürütecek. Doğalgaz arama çalışmalarına Karadeniz açıklarında devam edilirken, açılması planlanan Tuna-1 kuyusunun Karadeniz’in batısında, Ereğli İlçe’sinin yaklaşık 175 km kuzeyinde, 2115 metre su derinliğinde yer aldığı belirtilerek ÇED Yönetmeliği kapsamında değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

29 Ağustos 2020 – Pusula


Kent Suçları

Çankaya Belediyesi, halka yalan söyledi: “2017” diye paylaşılan fotoğraf 2020’den

Çankaya Belediyesi, Mezopotamya Ajansında (MA) dün Zemo Ağgöz imzasıyla yayımlanan “Kuğulu Park’ta ‘budanan’ ağaçlar yeşermeyecek” başlıklı haberin gerçeği yansıtmadığını öne sürüp, Twitter hesabından 2017 ve 2020’de çekildiğini iddia ettiği iki fotoğraf paylaştı. Ancak belediyenin “2017” diye paylaştığı fotoğraf MA’nın ve 7 Temmuz 2020’de çekildi.

4 Ağustos 2020 – Evrensel

Bilirkişi Yelki’deki Go Kart pistinin kamu yararına uygun olmadığına karar verdi

İzmir Güzelbahçe’ye bağlı Yelki’de İzmir Kent bütünü çevre düzeni planında tarım alanı olarak belirlenen araziye motor sporları pisti yapılmak istenmesine ilişkin başlatılan nöbet eylemi üçüncü gününde devam ederken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na açılan davaya ilişkin bilirkişi raporu yayınlandı. Raporda pistin yapılması ile tarımsal alan bütünlüğünün bozulacağı belirtilerek, kamu yararına uygun olmadığı kanısına varıldığı belirtildi.

Jandarma Go-Kart yapılmak istenen alandan çekildi

Zeytin ağacı alanına motor sporları pisti yapılmak istenmesine karşı başlatılan nöbet eylemi 6’ncı gününde devam ediyor. Pistin yapılması ile tarımsal alan bütünlüğünün bozulacağı ve kamu yararına uygun olmadığı belirtilen rapora rağmen girişimci firma inşaat faaliyetlerini sürdürmek için iş makinalarını dün jandarmaların korumasıyla alana girmişti. Gün boyu süren protestolar sonucu jandarma alandan çekildi.

9 Ağustos 2020 – EvrenselMezopotamya Ajansı

Riva’nın talanına onay

AKP’li Beykoz Belediyesi’nin Riva Deresi üzerine yapacağı ve 63 milyon TL’ye mal olacağını açıkladığı Kanal Riva Projesi için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi. Projeyle, Riva Deresi’nin çevresine tema park adı altında restoranlar ve ticari alanlar gibi çok sayıda yapı inşa edilecek.

11 Ağustos 2020 – BirGün

Kayyum yönetimindeki Van Büyükşehir Belediyesi’nden ağaç kıyımı

HDP yönetimindeyken kayyum atanan Van Büyükşehir Belediyesi ekipleri Sebze Hali Caddesi’nde başlatılan kaldırım yenileme çalışmalarında ağaç kıyımına imza attı. Cadde üzerinde yer alan ağaçlar çalışmalar sırasında iş makinaları ile yerlerinden söküldü.

12 Ağustos 2020 – Dokuz8 Haber

Ünyeliler, Ordu Büyükşehir Belediyesine “Çamlık’a dokunma” dedi

Ordu’nun Ünye ilçesindeki gezi ve piknik alanı Çamlık’ın imar planının değişmesinin gündeme gelmesi yurttaşları harekete geçirdi. Daha önce alanda 20’den fazla ağacın kesilmesine sert tepki göstererek belediyeye geri adım attıran yurttaşlar “Çamlık’a dokunma” dedi. Ünye Doğa ve Yaşam Platformu üyelerinin düzenlediği basın açıklamasına, Ordu Çevre Derneğinin yanı sıra siyasi parti ve sendika temsilcileri de katılarak destek verdi.

13 Ağustos 2020 – Evrensel

Mersin’de “Millet Bahçesi” için ağaçlar kesildi

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Mersin’in Akdeniz İlçesi’nde bulunan yıkılan eski Tevfik Sırrı Gür Stadyumu alanı üzerindeki 140 dönümlük alanda “Mersin Millet Bahçesi” çalışması devam ediyor. Söz konusu bahçenin alanında bulunan Müftü Deresi’nde Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapılan ıslah çalışmalarında ağaç katliamı yaşandı. Dere çevresinde bulunan ağaçlar iş makinalarınca yerlerinden söküldü.

13 Ağustos 2020 – Evrensel

Galata Kulesi’nin duvarları onarıldı

Galata Kulesi’nin tarihi duvarları 2 işçi tarafından hilti ile yıkılırken görüntülenmişti. Bu görüntülere kamuoyundan yoğun tepki gelmişti. Galata Kulesi’nin yıkılan duvarları onarıldı. İBB’nin KUDEB ve zabıta ekipleri bugün tarihi Kuleye giderek, yürütülen çalışmayla ilgili incelemelerde bulundu. Yapılan incelemede Galata Kulesi’nde dün yıkılan duvarın alelacele yeniden örüldüğü belirlendi.

13 Ağustos 2020 – Dokuz8 Haber

Çınar nöbeti

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Ulupınar Mahallesi’nde karayolu bitişiğinde yer alan çınar ağaçlarının yol genişletme çalışması sırasında kesilmek istenmesine yurttaşlar tepki gösterdi. Önceki gün ağaçların kesilmesini engelleyen vatandaşlar, yol çalışmasında bir değişikliğe gidilmezse nöbet tutmaya hazırlanıyor.

13 Ağustos 2020 – Cumhuriyet

Of’ta etkili olan sağanak, sel ve heyelanlara neden oldu

Trabzon’un Of ilçesinde etkili olan sağanak yağış, sel ve heyelanlara neden oldu, mahsur kalanlar kurtarıldı. Bazı köy yollar ise ulaşıma kapandı. İhbar üzerine bölgeye AFAD, itfaiye ve belediye ekipleri sevk edildi.

14 Ağustos 2020 – Cumhuriyet

Edirne İl Genel Meclisi’nde Trakya’da tarımı bitirebilecek bir adım

Edirne İl Genel Meclisi ağustos ayı Meclisi’nde Trakya bölgesindeki tarım alanlarını yapılaşmaya açacak bir rapora imza attığı ortaya çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu raporu onaylarsa tarım alanlarında büyük hayvancılık tesisleri kurmanın önü açılacak. Toplantı gündemine gelen teklif raporda “1/100.000 ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Çevre Düzeni Planı notlarına” ilaveler yapılması istendi. Raporda bölgenin “Küçükbaş ve Büyükbaş damızlık üretim merkezi” olma durumunun da dikkate alındığı ifade edilerek “hayvancılık tesislerinin ihtiyacı olan alan büyüklüklerinde tesislerin kolayca yapımını sağlamak amacı” vurgulandı.

14 Ağustos 2020 – Cumhuriyet

Nemrut’taki ‘betonarme yapılaşma’ durduruldu

Bitlis’te doğal koruma alanında bulunan Nemrut Dağı Krater Gölü’ne yapılan betonarme yapılaşma için durdurma kararı alındı. Valilikten yapılan açıklamada “beton yapının kaldırılıp bölgenin eski haline getirilerek, oluşan kötü görüntü ve zararın giderileceği” bilgisi verildi.

15 Ağustos 2020 – Gazete Duvar

Asbestli köy 10 yıldır taşınmıyor

Hatay Yayladağı’na bağlı Olgunlar Mahallesi asbestli topraklar üzerinde kurulması nedeniyle yıllardır akciğer hastalıkları ile boğuşuyor. Yapılan incelemeler sonrası 10 yıl önce mahallenin başka bir yere taşınması kararı alınırken aradan geçen zaman içerisinde bu yönde herhangi bir çalışmanın olmaması Olgunlar köylülerinin yıllardır asbestle iç içe yaşamalarına neden oluyor.

15 Ağustos 2020 – Evrensel

Sahiller parsel parsel tanıdık vakfa veriliyor

MUÇEV’e Antalya’dan Keşan’a Türkiye’nin en güzel sahilleri veriliyor. Siyasiler, çevreciler sahillerin talan edilmesine tepki göstererek, “Bu talanı durdurun” diyor. Yönetiminde eski kamu bürokratları, devlet memurları ve işadamlarının yer aldığı Muğla’ya Hizmet Vakfı’na bağlı
MUÇEV Tur. Tic. Ltd. Şti. Türkiye’nin en değerli sahillerini talan ediyor.

19 Ağustos 2020 – Sözcü

“Saros, MUÇEV’e peşkeş çekiliyor..!!”

Keşan Kent Konseyi tarafından dün düzenlenen basın açıklamasında, Saros Körfezi’nde, MUÇEV’e kiralanan sahillerle ilgili eleştirilerde bulunuldu. Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen basın açıklaması, saat 11.00 sıralarında başladı. Basın açıklamasına, Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, siyasi parti temsilcileri, Edirne İl Genel Meclisi’nin bazı üyeleri, bazı belediye meclis üyeleri ve Saros Körfezi sakinleri katıldı. Basın açıklamasında, “Sahiller halkındır, kiralanamaz. İşgalci MUÇEV, Saros’u terk et!” pankartı açıldı.

22 Ağustos 2020 – Gündem Saros

Giresun’da can kayıpları artarken, bakan halkı suçladı

Giresun’daki sel nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 5’e çıkarken Bakan Pakdemirli, ‘Vatandaşlarımız ‘Nasıl olsa bana bir şey olmaz’ düşüncesinde. Dere yataklarına ev ve dükkan yapmamak gerekiyor’ dedi. Kentteki büyük yıkıma, selin değil, vadilere yapılan HES’ler, yolların ve dere kenarına inşa edilen taş ocaklarının neden olduğu belirtiliyor.

23 Ağustos 2020 – ETHA

Sel felaketine uygun proje: Dere yatağına terminal yapılacak

Doğu Karadeniz’de yöre halkının ve çevre mücadelesi verenlerin bildiği ancak Giresun’da 8 kişinin yaşamını yitirdiği sel felaketi ile ayyuka çıkan yanlış yapılaşma ve projelere bir yenisi daha eklendi. Trabzon’da Maçka Deresi’ne yakın bölgede şehirlerarası otomobil terminali projesi yapıldığı ortaya çıktı. Söz konusu terminal projesi Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinde onaylanmış proje olarak yer alıyor.

25 Ağustos 2020 – Artı Gerçek


Doğa Tahribatı

BOTAŞ, Saros FSRU yapım işini ihaleye çıkardı

Edirne İdare Mahkemesi’nin kararıyla yeni bir sürece girilen, ardından pandemi döneminde ikinci bir ÇED olumlu raporu gündeme gelen ve adeta yılan hikayesine dönen “Saros FSRU”da yeni bir gelişme daha yaşandı. BOTAŞ’ın internet sitesinden yapılan duyuru ile söz konusu projenin yapım işinin ihaleye çıktığı ve elektronik başvuruların alınmaya başlandığı öğrenildi. Son başvuru tarihinin 5 Ağustos 2020 olarak belirtildi.

5 Ağustos 2020 – Keşan Online

Munzur Özgür Aksın Meclisi: Munzur Gözlerinin tahrip edilmesine hayır!

Munzur Gözeleri’nde yapılmak istenen peyzaj projesine ilişkin açıklama yapan Munzur Özgür Aksın Meclisi, Munzur Gözelerinin, Alevilik açısından kutsal bir ziyaretgâh olduğuna dikkat çekerek, “Bu kapsamda Gözelere 1. derece Doğal Sit Alanı’nı olduğunu belirtir tabela konulmalı, alandaki Alan Koruma Kılavuzu istihdam edilmeli, Munzur Gözeleri inançsal ritüeller icra etme dışında insan etkileşimine kapatılmalıdır” denildi. Meclis, “Peyzaj düzenlemesi adı altında Munzur Gözlerinin tahrip ve talan edilmesini durdurun” başlığıyla change.com üzerinden imza kampanyası başlattı.

8 Ağustos 2020 – PirHa

Dersim İnşa Kongresi: Munzur Baba’da nöbet eylemi başlatmaya davet ediyoruz

Dersim İnşa Kongresi, Dersim’in Ovacık ilçe sınırları içinde bulunan Munzur Gözeleri’nde yapılmak istenen projeye ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Munzur Baba’nın sistematik bir politikayla yok edildiği dile getirilirken, projeye karşı nöbet eylemi başlatıldığı belirtildi.

11 Ağustos 2020 – Evrensel

Munzur eylemine ceza

Ovacık ilçesinde bulunan ve Alevilerin kutsal mekânlarından olan Munzur Gözeleri için bölge halkına ve sivil toplum kuruluşlarına danışılmadan hazırlanan peyzaj projesine karşı çıkan yurttaşlar, bölgede eylem ve açıklama yaparak seslerini duyurmak istedi. Bu kapsamda geçen günlerde yapılan basın açıklamasına katılan yurttaşlara “1593 sayılı kanunun 282. maddesine göre alınan pandemi tedbirlerine uymamaktan” 3 bin 150 TL para cezası kesildi. 20’nin üzerinde yurttaşa gönderilen ceza tebligatları ile ilgili konuşan Munzur Koruma Kurulu Sözcüsü Hasan Şen, “Toplumsal muhalefetin önünü kesmek için para cezası kesiyorlar.

15 Ağustos 2020 – Cumhuriyet

Gençler Zilan için pedal çevirdi

HDP Van Gençlik Meclisi üyeleri, Erciş ilçesine bağlı Zilan bölgesinde yapımı süren HES projesine karşı bisiklet turu düzenledi. Ekolojik talana karşı gençlik harekete geçiyor” şiarıyla yapılan bisiklet turuna, kent Milletvekili Muazzez Orhan Işık ve Gençlik Meclisi üyeleri katıldı. HDP Erciş ilçe örgütü önünde yapılan basın açıklamasını, Gençlik Meclisi sözcüsü Sinem Çetin okudu. Açıklamanın ardından gençler, “Sende ayağa kalk”, “Kapitalizme karşı harekete geç”, “Ekolojiye darbe var” dövizleriyle, balonlarla süsledikleri bisikletlerle pedal çevirdi.

8 Ağustos 2020 – Mezopotamya Ajansı

Trabzon’daki Sera Gölü’nü kararttılar

Trabzon’da 1950’de yamaçlardan kopan büyük kayaçların vadi tabanını tıkaması sonucu oluşan Sera Gölü’nde kirliliğe bağlı olarak su yosunları çoğalınca gölün yüzeyi siyah tabakayla kaplandı. KTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Turan Özdemir “Bu göle yaklaşık 25 tane mahallenin atığı akıyor. O kanalizasyon işlemlerinin toplanarak ana bir kanalizasyondan devre dışı bırakılması gerekiyor. Böyle bir çalışmayı devletimiz yapmış ancak bağlantısı yapılmamış. Bütün evlerin kanalizasyonları göle akıyor.” dedi.

8 Ağustos 2020 – Artı Gerçek

Karadağ’da madenciler gitti, defineciler geldi

Çan’da daha önce Esan Eczacıbaşı’na ait maden projesini iptal ettiren Karadağ Köylüleri, şimdi de definecilerle uğraşıyor. Eski Rum yerleşim alanı olan bölgede, defineciler tümülüse benzer tümsekleri kazıyor. Karadağ Köyü’nde yaşayan Mustafa Önder, kaçak kazılar için, “Karadağ ve çevresindeki definecilerin, köyden bazı kişiler ile bağlantılı oldukları aşikar” dedi.

11 Ağustos 2020 – Gazete Duvar

Çavuşlu halkı, balık çiftliği istemiyor

Giresun’un Görele ilçesi Çavuşlu beldesinde yapılması planlanan ikinci balık çiftliği için düzenlenmek istenen bilgilendirme toplantısı vatandaşlar tarafından yaptırılmadı. 4 Ağustos’taki toplantıda da “Halk toplantıya katılmamıştır, toplantı yapılamamıştır” tutanağı tutturulmuştu. Bu olaydan bir hafta sonra başka bir şirket tarafından yine bilgilendirme toplantısı düzenlenmek istendi. Ancak yurttaşlar toplantı salonunun dışında bekleyerek tepkilerini gösterdi ve “toplantıya katılım olmamıştır” tutanağı tutuldu.

13 Ağustos 2020 – Evrensel

MUÇEP’ten çağrı; “Milas’ta ormanların kesilmesini durdurun”

Muğla Çevre Platformu yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Milas’ta ormanların kesilmesini durdurun” denildi. MUÇEP’in açıklaması şöyle: “Milas, Beçin ve Çamovalı’daki, içinde Denizcik adında küçük bir göl de bulunan kızılçam ağaçları ile kaplı 2 bin dönümlük dağ yamacındaki orman arazisi, Anayasa’da orman arazileri amaç dışı kullanılamaz diye belirtildiği halde, endüstriyel plantasyon kurmak ve ormanı gençleştirmek gerekçeleriyle kesilmektedir.”

14 Ağustos 2020 – Gazete Fethiye

Erdoğan’dan Ayder açıklaması: 2022’de yeni Ayder’i göreceğiz

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder Yaylası’nda incelemelerde bulunan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “2022’nin sonunda yeni bir Ayder ortaya çıkacak. Bizzat takip ediyoruz. Önce alt yapıyı sonra konutları süratle bitireceğiz. Gerek iç gerek uluslararası turizme açmak niyetindeyiz” dedi.

16 Ağustos 2020 – Cumhuriyet

Korucu kulübesi için köylülerin tapulu arazisinde ağaç kesimi: İhale açıldı

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Setkar Köyü’nde “güvenlik” gerekçesiyle ağaçlar kesiliyor. Edinilen bilgilere göre, Şırnak-Beytüşşebap yolu üzerindeki köyde 3-4 kilometrelik yol boyunca bulunan ağaçların kesilmesi istendi. Ayvalık Karakol Komutanı, tapulu araziler içinde bulunan ağaçların kesimi için köylülerle görüştü. Köylüler ağaçların kesilmesini reddetti. Karakol bunun üzerine köylülere ait ağaçların kesilmesi için ihale açtı.

16 Ağustos 2020 – Artı Gerçek

Salda Gölü’nde yeni kirlilik görüntüleri

Millet bahçesi projesi nedeniyle de tartışmalara konu olan Salda Gölü’nde yeni kirlilik görüntüleri ortaya çıktı. Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan ve kumsalıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Salda Gölü kirlilik tehlikesi ile karşı karşıya. NASA’nın Mars’taki krater ile benzer jeolojik yapıya sahip olduğunu açıkladığı Salda Gölü’nde, çamurun cilde iyi geldiğinin söylenmesi üzerine ‘Beyaz Adalar’ bölümündeki sahilde derin çukurlar oluşmaya başladığı geçen günlerde medyaya yansımış, oluşan çukurların etrafı çevrilerek kapatılmıştı. Salda Gölü Koruma Derneği tarafından paylaşılan görüntülerde, Salda Köyü’nün Çayır Mevkii’nde bulunan foseptik çukurundan çıkan suyun göle karıştığı görülüyor. Dernek, acil müdahale çağrısı yaptı.

17 Ağustos 2020 – Gazete Duvar

Bir doğa talanı daha; deniz dibine bile beton duvar örülmüş!

Bodrum’da bazı otel ve siteler tarafından denizin dibine metrelerce duvar örüldüğü görüldü. Metrelerce uzunluktaki beton duvarlarla, Bodrum’un kıyı şeridinin şeklini de değiştirerek, suni plajlar yapıldığı öğrenildi. Beton blokların, sahile dökülen kaçak kumların deniz dalgası ile gitmemesi için yerleştirildiği öğrenildi. Deniz dibindeki ekolojik dengeyi bozan ve posidonia çayırları yok edilerek yapılan duvarlar, deniz canlılarının yaşam alanlarını da yok ediyor.

17 Ağustos 2020 – T24

Danıştay durdurdu ama devlet, ikinci etap için hazırlık yapıyor

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Karadeniz Bölgesi’nde 8 ilin doğa harikası yaylalarını birbirine bağlayacak 2600 kilometre uzunluğundaki Yeşil Yol projesini durdurmasına karşın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOKA) projenin 2. etabı için bütçe ayırdığı ortaya çıktı. Rize İl İdaresi de bütçeye başvurma kararı adı.

17 Ağustos 2020 – Cumhuriyet

56 kitle örgütünden ‘yeşil yol’ çağrısı: Yürütmeyi durdurma kararı uygulansın

56 ekoloji ve kitle örgütü, “yeşil yol” olarak bilinen projeye ilişkin ortak açıklama yaptı. Açıklamada danıştayın yürütmeyi durdurma kararının bütün hüküm ve sonuçlarıyla birlikte derhal uygulanması çağrısı yapılarak “Yaylara, meralara, su kaynaklarına, ormanlara ve tüm doğal yaşama verilen zararlar sonlandırılmalıdır. Yeşil yol-yayla koridoru projesi koşulsuz şartsız gündemden kaldırılmalıdır” denildi.

24 Ağustos 2020 – ETHA

Merzifon-Gürbulak Otoyol Projesi’ne karşı dayanışma çağrısı

Projeye ilişkin halkın yanlış bilgilendirildiğini kaydeden Yeşilırmak Çevre Platformu ve Yeşilırmak Tozanlı Çevre Platformu tarafından otoyol projesine karşı Tokat İdare Mahkemesi’ne dava açıldı. Otoyol projesi üç ili kapsadığı için dava Danıştay’a gönderildi. Projenin iptali ve ÇED olumlu raporunun iptali için proje kapsamındaki bölgelerde incelemede bulunmak üzere bilirkişi atanmasına karar verildiği, resmi atamanın yapılması ve inceleme sürecinin başlaması için 28 Ağustos’a kadar 25 bin TL tutarındaki harcın ödenmesi gerektiği kaydedildi.

26 Ağustos 2020 – ETHA

‘Deniz patlıcanı avı ekosisteme zarar verir’

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün 28 Eylül itibariyle Aydın’ın Didim ilçesinde deniz patlıcanı avını serbest bırakması tepki topladı. Didim Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Saime Özarslan, deniz patlıcanlarının denizleri temizleyen bir çöpçü olduğunu belirterek, avlanmasının denizlere zarar vereceğini dile getirdi.

28 Ağustos 2020 – Yeni Yaşam


Hayvan Hakları

HAKİM: Yılın ilk 6 ayında en az 726 hayvan avcılık yüzünden katledildi

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), 2020 yılının ilk 6 ayında yaşanan hayvan hakkı ihlalleri raporunu online düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Basın toplantısına HAKİM’den Fatma Biltekin, Yunuslara Özgürlük Platformu’ndan Öykü Yağcı, Hayvanlara Adalet Derneği’nden Avukat Melike Özdemir Ballı, Hayvan Hakları ve Etiği Derneği’nden Ezgi Akdağ ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili Rıdvan Turan katıldı. Rapora göre, yılın ilk 6 ayında en az 726 hayvan avcılık yüzünden katledildi. Yine aynı süreçte en az 251 hayvan da zehirlenerek öldürüldü. Raporda ayrıca, en az beş hayvanın cinsel saldırıya maruz kaldığı belirtildi.

3 Ağustos 2020 – Gazete Karınca

Keçi katliamı son bulmuyor

Tarım ve Orman Bakanlığı 13’üncü Bölge Müdürlüğüne bağlı Erzincan Şube Müdürlüğü, “Av turizmi kapsamında avlattırılacak yabancı avcı kotalarının satış işi” adı altında bugün ihale yapacak. 10 dağ keçisinin avlanması ihalesi, “pazarlık” yöntemiyle Erzincan Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda yapılacak. İhale ilanına göre Erzincan’ın Abrenk bölgesinde bir, Doğandere bölgesinde iki, Bağlıca bölgesinde iki, Çayyaka bölgesinde bir, Dutluca bölgesinde iki ve Sarıçiçek bölgesinde de iki dağ keçisi olmak üzere toplam 10 dağ keçisi ihaleyle katlettirilecek. Dağ keçisinin avlattırılması için düzenlenecek ihalede toplam muhammen bedel ise 227 bin TL olarak belirlendi.

5 Ağustos 2020 – BirGün

Tavukta atık yağ skandalı

Ezici Yağ şirketinin eski sahibi Mustafa Ezici, uzun süredir tavuk sektöründe yaşanan bir skandalı açık ettiği davayla yeniden gündemde. Eski ortağı E. T.’nin insan gıdasında kullanılması zararlı olan bu yağı tavuk şirketlerine sattığını öğrendi. Yağları satan ve satın alan firmalara dava açan Ezici, başka tavuk firmalarının da bu yağları tavuk yeminde kullanıyor olabileceğini söylüyor.

9 Ağustos 2020 – Gerçek Hayat

‘Gerçek sahiplerine kavuştu’: Caretta yuvalarında pandemi rekoru

Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) kırmızı listesinde bulunan ve nesli tehlike altındaki türler arasındaki deniz kaplumbağalarının, Akdeniz sahillerindeki en büyük ve en önemli yuvalama alanı olan Belek sahillerinde Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) 21 yıldır çalışmalarını sürdürüyor. EKAD Başkanı Dr. Ali Fuat Canbolat, Covid-19 salgını sürecinde aslında doğanın biraz nefes aldığına dikkati çekerek, “Yuva sayımızın 3 binin üzerine çıkmasında Covid-19 salgınının da etkisi olabilir. Turizm tesislerinin önündeki yuva sayımız 3 katına çıktı. Bunun sebebi elbette ki tesislerin kapalı olması” dedi.

13 Ağustos 2020 – Artı Gerçek

Van’da martı ölümlerinin nedeni belli oldu: Açlık ve stres

Van Gölü havzasında toplu martı ölümleri bölge halkını endişelendirdi. Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, köy sakinlerinin tedirgin olmaması gerektiğini belirterek, “İnci kefalleri dönüş yaptıktan sonra yumurtlama sezonu bitti. Martıların ulaşabileceği inci kefali artık imkansız oldu. Onun için yiyecek bulamamaya bağlı olarak açlık, açlığa bağlı olarak da stresten kaynaklı ölümlerdir” dedi.

14 Ağustos 2020 – Cumhuriyet

Tavuk çiftliğinde yangın: 12 bin civciv öldü

Sakarya’nın Karasu ilçesinde bir tavuk çiftliği yandı. Yangında 12 bin civciv öldü. Karanlıkdere Mahallesi’ndeki kümeste henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Çiftlik sahibi, yangına müdahalede yetersiz kalınca durumu itfaiye ekiplerine bildirdi. Söndürülen yangında, kümeste bulunan 12 bin civcivin öldüğü belirlendi.

17 Ağustos 2020 – Gazete Duvar

“Av turizmi” adı altında 798 yaban hayvanı öldürülecek

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün (DKMP) Merkez Av Komisyonu (MAK) kararları kapsamında Türkiye genelinde ‘2020-2021 Av Yılı Av Turizmi Uygulama Talimatı’ ile öldürülmesine izin verilen türler, kotalar, ücretler ve avlanma şekilleri belirlendi. Bazı illerde tartışmalara yol açan ve bölge müdürlüklerinin partiler halinde gerçekleştirdiği ihalelerin mahkemeye taşındığı süreçte Türkiye genelinde yaban domuzları haricinde 798 yaban hayvanı için öldürme izni çıktı.

19 Ağustos 2020 – Dokuz8 Haber


Orman Yangınları

Besta’daki yangın büyüyor

Şırnak merkez kırsalındaki Besta bölgesinde bulunan Şerevan Yaylası’nda dün başlayan yangın büyüyor. Askerler tarafından çıkarıldığı belirtilen yangının Şerevan, Çemê Mezin, Xare Kuna ve 3 farklı noktada sürdüğü öğrenildi. Söz konusu yangına herhangi bir müdahalede bulunulmuyor.

2 Ağustos 2020 – Mezopotamya Ajansı

Bursa’da orman yangını: 20 hayvan hayatını kaybetti

Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Başköy Mahallesi yakınında makilik alanda henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyen alevler, ormana sıçradı. Yangında 20’den fazla küçükbaş hayvan hayatını kaybetti.

2 Ağustos 2020 – Dokuz8 Haber

İzmir’deki orman yangını ‘kontrol altında’: Bir gözaltı

İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Çile köyü mevkisindeki ormanlık alanda çıkan yangın rüzgarla birlikte etkisini artırdı. Yangına havadan ve karadan müdahale edilse de geniş bir alana yayıldı. Rüzgarın etkisiyle Ahmetbeyli Mahallesi’nin güneyine doğru ilerleyen yangın, yerleşim alanlarını da tehdit etti. Bölgede bulunan Koru ve Gözlem adlı siteler boşaltılırken, 79 konutlu Koru Sitesi’nin arıtma tesisi ile bahçesi büyük oranda tahrip oldu. Bakan Pakdemirli, olayla ilgili bir kişinin de gözaltına alındığını ve yangında 300-400 hektarlık alanın etkilenmiş olabileceğini kaydetti.

3 Ağustos 2020 – Gazete Karınca

Baykan’da 20 hektarlık alan yandı

Siirt’in Baykan ilçesine bağlı Atabağı beldesi ile Karakaya köyü arasındaki Kutlu mezrası yakınındaki ormanlık alanda dün bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayılan yangına itfaiye ve Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri ile yurttaşlar müdahale etti. Müdahalenin ardından kontrol altına alınan yangında yaklaşık 20 hektarlık alanın yandığı belirtildi.

5 Ağustos 2020 – Mezopotamya Ajansı

Edirne’de orman yangını

Edirne’nin Keşan ilçesinde çıkan orman yangınları kontrol altına alındı. Mecidiye köyü yakınlarında ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Alevlerin büyüdüğünü gören vatandaşlar durumu itfaiye ekiplerine haber verdi. Yangına, Keşan ve Çanakkale Orman şefliklerine ait 2 helikopter, 2 su ikmal aracı, 2 arazöz ve 4 pikapla müdahale edildi. Kontrol altına alınan yangın nedeniyle 100 metrekarelik ormanlık alanın zarar gördüğü belirtildi.

6 Ağustos 2020 – Artı Gerçek

Gabar’da yangın 2 gündür sürüyor

Şırnak’ın Gabar Dağı’nda orman yangını çıktığı belirtildi. Gabar Dağı’nda bulunan Şırnak merkeze bağlı Kırkkuyu (Deşta Lala) bölgesinde bilinmeyen nedenle çıkan yangının 2 gündür sürdüğü öğrenildi. Yangına yetkililer tarafından herhangi bir müdahalede bulunulmadığı ifade edildi.

7 Ağustos 2020 – Yeni Yaşam

Garzan Mezarlığı’nın bulunduğu köyde yangın

Bitlis’in Oleka Jor (Yukarı Ölek) köyünde yangın çıktı. Garzan Mezarlığı’nın da olduğu köyde başlayan yangından önce keşif uçağının uçuş yaptığı belirtildi. Köyde yaşayanlar, yangının köy mezarlığına ulaştığını söyledi. Köylüler, itfaiyeyi çağırdıklarını ancak yangına müdahale edilmediğini kaydetti.

8 Ağustos 2020 – Yeni Yaşam

Milas’ta orman yangını: 4 helikopterle müdahale ediliyor

Muğla’nın Milas ilçesinde zeytinlik alanda çıkan orman yangını kısa sürede büyüdü. Dört helikopter ve arazözlerle müdahale edilen yangın kontrol altına alınmaya çalışıldı. Selimiye Mahallesi’ndeki zeytinlikte henüz belirlenemeyen nedenle başlayan yangın, ormanlık alana sıçradı.

8 Ağustos 2020 – Dokuz8 Haber

Deyrulzafaran Manastırı arazisinde yangın:  Kediler ve yüzlerce ağaç yandı

Mardin’de bulunan ve Süryaniler için önemli bir merkez olan Deyrulzafaran Manastırı’nda dün gece çıkan yangında yüzlerce ağaç ve yeni doğum yapan kediler ile yavruları yandı. Görgü tanıkları yangının sabotaj olduğunu söylüyor.

9 Ağustos 2020 – Sputnik News

Bulgaristan’daki yangın Türkiye sınırına yaklaştı: Kontrol altına alınamıyor

Bulgaristan’ın güneydoğusunda Hasköy ve Harmanlı bölgelerinde süren ve kontrol altına alınamayan yangınlar Türkiye sınırına yakın Matoçina köyüne yaklaştı. Bölgede bulunan İtfaiye Genel Müdürü Komiser Nikolay Nikolov, yaptığı açıklamada, “Hasköy bölgesinde üç gündür süren iki dev yangın birleşti. Can kaybına izin vermemek için bazı köylerin halkı tahliye edilebilir. Hasköy ve Svilengrad bölgelerinde afet durumu ilan edildi” dedi.

9 Ağustos 2020 – Dokuz8 Haber

Elazığ’da orman yangını

Elazığ-Karakoçan İlçesi, Yoğunağaç Köyü Çukurca (Kortan) mezrası, ve üçbudak (Delikan) köyleri arasındaki bölgede, belli olmayan nedenden dolayı sabah saatlerinde yangın başlamış ve sonrasında çevredeki köylülerin, Karakoçan itfaye, Karakaoçan orman işletme diğer ilçelerden gelen takviye destekle ancak kontrol altına alınabilinmiştir. Görgü tanıkların verdiği bigiye göre bu orman yangını sonucunda yaklaşık 100 dekar ormanın içindeki canlılarla telef olduğu söylenmektedir. Yangının 2 noktada devam ettiğini ve bir noktasının kontrol altına alındığını belirten Orman Bölge Müdürü Muhammed Salih Çetiner, diğer nokta için iş makinelerinin yol şeridi açtığını söyledi.

9 Ağustos 2020 – Günışığı Gazetesi

Hevsel Bahçeleri’nde yangın

Diyarbakır’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Hevsel Bahçeleri’nde gece saatlerinde iki farklı noktada yangın çıktı. Hevsel Bahçelirinin orta bölümündeki yangının kimler ya da neden çıktığı konusunda bilgi alınmazken, haber verilmesi üzerine İtfaiye ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri, Hevsel Bahçelerine sevk edildi. Ekiplerin müdahalesi sonucu yangın büyümeden kontrol altına alınarak söndürüldü.

10 Ağustos 2020 – Mezopotamya Ajansı

Balıkesir’de orman yangını

Balıkesir’in Kepsut ilçesine bağlı Eyüpbükü Mahallesi mevkisindeki ormanlık alanda yangın çıktı. Yangına müdahale için Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı 5 helikopter, 8 arazöz, 3 dozer bölgeye sevk edildi. Arazi şartları nedeniyle araçların girmekte güçlük çektiği yangına helikopterlerle müdahale edildi.

11 Ağustos 2020 – Gazete Duvar

Osmaniye’de orman yangını

Osmaniye’nin Sumbas ilçesine bağlı Mehmetli beldesindeki Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ait Mehmetli Baraj kapakları yanında bulunan ormanlık alanda, saat 15.30 sıralarında henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Rüzgarın etkili olduğu bölgede, alevlere havadan ve karadan müdahale ediliyor. Jandarma ekipleri ise Mehmetli-Gaffarlı köyü arasındaki yolu trafiğe kapatarak, yangın bölgesine yakın 2 evi boşalttı.

14 Ağustos 2020 – Cumhuriyet

Cudi’de orman yangını

Cudi Dağı’ndaki Şax û Hebler bölgesinde orman yangını meydana geldi. Sabah saatlerinde başlayan yangının askeriyenin yaptığı atışlar ardından başladığı belirtildi. Yangına herhangi bir müdahalede bulunulmazken, “Özel güvenlik bölgesi” ilan edilen alanda çıkan yangın yayılarak sürüyor.

14 Ağustos 2020 – Mezopotamya Ajansı

Son 1,5 yılda 3 bin 720 orman yangını meydana geldi

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığına, orman yangınları ve bu yangınlarda kullanılan müdahale yöntemlerinin detaylarıyla açıklanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son 1,5 yılda 3 bin 720 orman yangını meydana geldiğini bildirdi. Pakdemirli, orman yangınlarıyla mücadele eden hava araçlarının kiralamalarında günlük garanti uçuş sisteminin uygulandığı yönündeki iddiaları da doğruladı.

15 Ağustos 2020 – Evrensel

Çeşme’de önce orman yangını, sonra yol çalışması

İzmir’in Çeşme ilçesindeki Ildırı Mahallesi’nde yüzlerce hektar alanın küle döndüğü orman yangını sonrası tarihi Roma mezarları, kilise temelleri ve yeşil alanların olduğu bölgeye iş makinaları girdi. Bölgeye gelen çevreciler Germiyan köyünde toplanarak yaşanan olay tepki gösterirken, RES için tarihi Roma mezarları, kilise temelleri ve yeşil alanların tahrip edilmek istendiği belirtildi. RES’lere yol açmak için giren iş makinalarına Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran ve zabıta ekipleri engel oldu.

16 Ağustos 2020 – Artı Gerçek

Aydos Ormanı’nda 10 günde 3. yangın

İstanbul’un en önemli oksijen kaynaklarından biri olan Aydos Ormanı’nda son 10 günde 3. defa yangın çıktı. Kartal, Sancaktepe ve Sultanbeyli ilçelerinde bulunan Aydos Ormanı’nda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Kartal ilçesine yakın bölgedeki yangına, itfaiye ve Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı ekipler karadan müdahale etti. Yangının söndürüldüğü ve soğutma çalışmalarının başladığı belirtildi.

17 Ağustos 2020 – Dokuz8 Haber

Söke’de Priene Antik Kenti alevler arasında kaldı

Aydın’ın Söke ilçesine bağlı Güllübahçe Mahallesi’nde yer alan Priene Antik Kenti’nde yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen yangına karadan ve havadan müdahale edilirken, antik kent alevler arasında kaldı. Çıkış nedeni belirlenemeyen yangında alevler kuru otların yanması ve rüzgarın da etkisiyle hızla yayıldı. Alevler kısa sürede çevrede bulunan makilik alan ve ağaçları sardı.

17 Ağustos 2020 – Manisa Türk

181 orman yangını

Türkiye’nin ciğerleri ormanlar, Ağustos ayındaki yangınlarla tahrip oldu. Ağustos’un ilk 18 gününde, temmuzun tamamının 15 katından fazla orman yangını meydana geldi. Orman Genel Müdürlüğü’nün sürekli güncellenen verilerine göre, 18 Ağustos öğle saatleri itibarıyla Ağustos ayında Türkiye’de 181 orman yangını meydana geldi. Ağustos ayının ilk 18 günündeki orman yangınlarının 23’ü Muğla’da Milas, Yatağan, Fethiye, Köyceğiz, Dalaman, Marmaris gibi alanlarda meydana geldi. Muğla’yı 18 yangın ile izleyen İzmir’de Bornova, Urla, Karaburun, Bergama gibi yöreler yangınlarda başı çekti.

19 Ağustos 2020 – Milliyet

İzmir ve Antalya’da orman yangınları

Kaşıkçı mevkisinde başlayan yangın, rüzgarın da etkisiyle Aklar mevkisine kadar ilerledi. Yangına Antalya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ve Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri müdahalede bulundu. Ekiplerin yaklaşık 5 saat süren çalışmalarının ardından yangın kontrol altına alındı. Soğutma çalışmalarının devam ettiği yangında 30 hektar alan zarar gördü.

22 Ağustos 2020 – Gazete Duvar

Adana Kozan’da orman yangını

Adana’nın Kozan ilçesi Kuyubeli köyündeki ormanlık alanda dün öğle saatlerinde henüz bilinmeyen nedenle çıkan yangını henüz kontrol altına alınabilmiş değil. Şu ana kadar 200 hektardan fazla ormanlık alanda zarara yol açan yangına, havadan müdahale sabahın erken saatlerinde tekrar başladı. Anadolu Ajansi Adana ve çevre illerden gelen 90’dan fazla arazöz ve ekibin yangının büyümesini önlemek için karadan çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü duyurdu.

24 Ağustos 2020 – DW Türkçe

Nallıhan’daki orman yangını kontrol altına alındı

Ankara Nallıhan’da ormanlık alanda, dün saat 15.00 sıralarında yangın çıktı. Yangını fark eden bölge sakinleri, durumu itfaiyeye bildirdi. Alevlere, 18 tanker, arazöz, kube yüklü destek aracı, paletli iş makinesi, 2 dozer, 2 greyder, 2 ekskavatör, loder ve 2 hidromek JCB araçlarıyla müdahale edildi.

31 Ağustos 2020 – Sözcü

Daday’da orman yangını

Daday ilçesine bağlı Akılçalman Köyü Buzağıveren Mahallesinde henüz belirlenemeyen bir nedenle ormanlık alanda yangın çıktı. Rüzgarında etkisiyle giderek büyüyen yangına Daday Belediyesi itfaiye ekipleri, Daday Orman İşletme Müdürlüğü, Azdavay Orman İşletme Müdürlüğü, Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü ile Araç Orman İşletme Müdürlüğüne ait arazözler müdahale etti. Söndürme çalışmalarına köylülerinde destek verdiği orman yangınında ilk belirlemelere göre 1 hektarlık orman arazisi zarar gördü.

31 Ağustos 2020 – Kastamonu Gazetesi