Nisan 2020 Bülteni

0
1010

Aylık Ekoloji Haberleri Bülteni

Nisan  2020 | Sayı: 1

3-5 ağaç meselesi…

 

Polen Ekoloji aylık bülteni yola çıkıyor!

Mart ayından itibaren dünya baharı beklemeye odaklanmışken COVID-19 bir pandemiye dönüşerek insanları karşıladı. Küresel kapitalizm bir yandan hayvanların doğal yaşam alanlarını yok ederken ve insanların yaşam alanlarını ve biçimlerini değiştirirken diğer yandan iktidarlar ve ana akım medya da halkın tüm bu olan bitene dair haber alma özgürlüğünü yok ediyordu.

Bir yandan da iklim krizinin sonucu olarak gelen sıcaklık artışları ve iklim felaketleriyle tüm dünyada ekosistemler ve gıda üretimi bozulmakta, görülmedik boyutlarda orman yangınları çıkmakta; deniz seviyesinin yükselmesiyle kıyı topluluklarını tehdit etmekte ve bulaşıcı hastalıkların yayılması için uygun koşullar yaratmaya devam etmektedir. Peki güncel salgın karşısında hükümetler, dünya tekelleri ve diğer şirketler ne yapmaktadır? Nisan ayı ile birlikte halkın evden çıkamamasını, çıkanın da sadece ekmeğinin derdine düşmesini fırsat bilen yeryüzü talancıları elbette bundan nasıl yararlanacağını ve sessiz sedasız talanı nasıl sürdüreceklerini düşünmekteydiler. Her şeye rağmen ekolojik yıkımın olduğu bölgedeki yöre halkları ve ekoloji örgütleri direnerek yeryüzünü ve doğayı korumak için mücadele ediyorlar, susmuyorlar, susmayacaklar da!

Kritik bir eşikteyiz. Karşı karşıya olduğumuz riskler sadece küresel salgınlar, açlık, kıtlık, yoksulluk, işsizlik, iklim krizi, susuz kentler değil, sermaye düzeninin tüm bunları bize boyun eğdirmek için kullanacak olmasıdır. Hiçbirimiz bu tehdit altında mutlak bir çaresizliği devam ettiremeyiz. Halen süren ve devam edecek olan ekoloji mücadelelerini, Polen Ekoloji Kolektifi olarak halkın haber alma özgürlüğünü sağlamak ve mücadelelere katkı sunmak amacıyla aylık ekoloji haber raporu ve bültenleri olarak sunacağımızı bildirmek isteriz.

Polen Ekoloji olarak 1 Mayıs’ta dediğimiz gibi;

Yabancı bırakıldığımız emeğimizi sermaye parazitinden özgürleştirirsek yüzümüzü göreceğiz birbirimizin. Ekolojik bir mücadele işte bu özgürlük mücadelesidir, yuvamıza bir balta daha vurulmasın ve o baltayı tutan elleri tarihin çöplüğüne atalım diye. Örgütlenerek kazanacağız.

Yaşasın Ekoloji Mücadelemiz!

Ulusal ve yerel basında yaptığımız taramayla bir araya getirdiğimiz haberlerden oluşan bültenimizi önümüzdeki ay inforgrafik ve istatistik bilgileriyle güçlendireceğiz. Bültenimizde bu ay dikkate değer 52 habere yer veriyoruz. Bültenimizle ilgili soru, görüş ve önerileriniz için bize mailimiz ve twitter hesabımız üzerinde ulaşabilirsiniz. İyi okumalar diliyoruz.


Su Seviyesi 100 Metreye Ulaştı

Batman Ilısu Barajı Hidroelektrik Santrali’nde (HES) tutulan su miktarındaki artışla birlikte Batman’ın tarihi antik kenti Hasankeyf’te de sular yükselmeye başladı.

1 Nisan 2020 – Batman Pusula Gazetesi


Karantinayı Doğa Yağması İçin Fırsata Çevirdiler

Bursa Kirazlıyayla ve Barcınlı köylerinde flotasyon(maden zenginleştirme) tesisi kurmak isteyen Lübnanlı maden şirketinin ağaç kıyımına karşı yöre halkının başlattığı nöbet eylemi sonuç verdi. Meyra şirketinin yöredeki faaliyetleri 15 gün süreyle durduruldu.

1 Nisan 2020 – Yeni Yaşam


Çaycuma’da Neden Sondaj Yapıldı?

Çaycuma’nın Çayır Köyü’nde, doğal sit olarak koruma altında bulunan Çayır Mağarası’nın tam üstünde, kendilerinin Bülent Ecevit Üniversitesi’nden geldiğini söyleyen şahıslar tarafından sondaj çalışması yapılması köylüleri ayağa kaldırdı. Köy muhtarının dahi bilgisi olmadan yapılan işleme köylüler müdahale edince olay yerine Jandarma ekipleri geldi. Daha önceden bir firma tarafından taşocağı yapılması planlanan alanda yapılan çalışma köylüleri isyan ettirdi.

2 Nisan 2020 – Pusula Gazetesi


Plan Değişikliği İptal Edilsin

İBB, Kanal İstanbul projesi için verilen ‘ÇED Olumlu’ kararına karşı açtığı davanın ardından mega proje için hazırlanan Çevre Planı Değişikliğini yargıya taşıdı. Dilekçede hukuki gerekçe şöyle açıklandı: “Davaya konu plan değişikliği işlemi açıkça hukuka aykırıdır. Davaya konu plan değişikliği işlemi uygulandığı takdirde İstanbul ve ülkemiz için telafisi güç ve imkansız zararların doğumuna yol açacaktır.”

2 Nisan 2020 – BirGün


HES Şirketi de Koronayı Fırsat Bildi

2015’te HES için şantiye kurma çalışmalarına başlayan Erarı Elektromekanik Enerji San. ve Tic. Ltd. Şirketi Artvin Yusufeli’de köylülerin tepkisi nedeniyle 6 yıldır yapamadığı HES projesini, köylülerin koronavirüs nedeniyle sokağa çıkamamasını fırsat bilerek başlattı.

2 Nisan 2020 – Evrensel


900 Bin Yıllık Höyüğün Kömür Ocağı Yapılmasına İstinaf da İzin Vermedi

Konya’nın Ilgın ilçesinde birinci derece arkeolojik sit korumaları bulunan höyüklerin koruma derecesi Ciner Grubuna ait Ilgın Termik Santraline kömür elde etmek için 3. dereceye düşürülmüştü. Höyüklerin derecesinin düşürülmesine karşı Ekoloji Kolektifi, Kültür Bakanlığına karşı dava açtı.

4 Nisan 2020 – Evrensel


İklimi Değil, Sistemi Değiştirin

İklim krizine karşı acil ve somut önlemler alınması talebiyle örgütlenen 5. Küresel İklim Grevi salgın nedeniyle dijital platformda yapıldı. Fridays for Future) hareketinin ve Sıfır Gelecek’in çağrısıyla Türkiye’nin ilk dijital iklim grevinde bir araya gelen iklim aktivistleri taleplerini sıraladı.

4 Nisan 2020 – BirGün


Zonguldak’ta İhmalin İtirafı

Salgın nedeniyle 30 büyükşehire ek olarak Zonguldak’a da giriş çıkış yasağı getirildi. Termik santrallar ve maden kuşatması altındaki kentte kanser ve KOAH gibi solunum yolu hastalıklarının oranının yüksekliği ile kent sakinlerinin de yıllardır zehirlendiği kabullenilmiş oldu!

5 Nisan 2020 – BirGün


İhalelere Tepki!

Virüs salgınına rağmen maden ve enerji şirketlerinin doğaya ve yaşam evde kal çağrılarına rağmen şirketlerin doğayı katletmeden geri durmadıklarını belirten Ordu Çevre Derneği ile Fatsa Doğa ve Çevre Derneği ‘ihaleler iptal edilmeli” çağrısıyla imza kampanyası başlattı.

6 Nisan 2020 – BirGün


Sarı Yazmalılar Kazandı

LOÇ Vadisi’nde OR-YA Enerji A.Ş. tarafından yapılması planlanan Cide HES projesi için verilen ‘ÇED olumlu’ kararı yurttaşların açtığı dava sonucu Kastamonu İdare Mahkemesi tarafından ikinci kez iptal edildi.

6 Nisan 2020 – Yeşil Gazete


Avcı’dan Vekillere Santral Çağrısı

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Avcı, hakkında iki yürütmeyi durdurma kararı verilen Çarşamba biyokütle enerji santralinin yapımına devam edildiğini belirterek, Samsun milletvekillerine çağrı yaptı. Avcı, “Allah rızası için bu santrali durdurun” dedi. Samsun’un Çarşamba ilçesi Eğercili mahallesine Oltan Köleoğlu Enerji tarafından yapımı devam eden biyokütle enerji santrali konusunda iki ayrı yürütmeyi durdurma kararı verilmişti.

6 Nisan 2020 – Samsun Okur


Niğde’de Köylüler 2.Cevher Tesisine İtiraz Etti

Niğde’de altın çıkarma tesisindeki havuzun patladığı ve siyanürün toprağa karıştığı iddiaları üzerine açılan davalar sürerken Gümüştaş AŞ tarafından ikincisi yapılmak istenen cevher tesisi projesine “ÇED olumlu” kararı verildi. Ulukışla’ya bağlı Tepeköy’ün sakinleri, topraklarının ve sularının siyanür nedeniyle kirlendiğini belirterek yapılmak istenen ikinci tesis için Aksaray idare Mahkemesi’ne 400 imza ve 4 bin evrak ile itiraz etti.

7 Nisan 2020 – Cumhuriyet


Yangın Söndürme Uçakları Satılıyor

THK’nın orman yangınlarında kullanılan 11 uçağının satış ihalesi çevrecilerin büyük tepkisini çekti.

7 Nisan 2020 – AN-HA


Koza, Zehir Saçacak!

Türkiye koronavirüsle savaşırken TMSF yönetimindeki Koza Altın İşletmeleri, Eskişehir Sivrihisar’da yaşam alanlarının yakınına siyanürlü ikinci atık depolama tesisi yapılması için harekete geçti.

7 Nisan 2020 – Cumhuriyet


Orman Yangını Sürüyor

Ukrayna’da Çernobil Nükleer Faciası’nın yaşandığı bölgede çıkan orman yangınını söndürme çalışmaları üçüncü gününde devam ediyor. 20 hektarlık alanda yangın çıktığı ve yangın söndürme çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

7 Nisan 2020 – BirGün


Alaşehir’de Kazanan Üzüm Oldu

Jeotermal Enerji Santralları (JES) nedeniyle büyük tehdit altında olan Manisa’nın Alaşehir ilçesinde Manisa 2. İdare Mahkemesi, keşif ve bilirkişi raporundan önce ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdi.

7 Nisan 2020 – BirGün


Jeotermalciler Usulsüzlükte, Köylüler Direnişte Kararlı

Aydın’ın Beyköy ve Kuyucular mahallelerinde Karadeniz Elektrik Üretim A.Ş (KARKEY) tarafından açılmak istenen JES’e karşı bölge halkı mücadelesini sürdürüyor. Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci tamamlanmadan, KARKEY tarafından kaçak sondaj açmak üzere başlatılan çalışmaya bölge halkı büyük tepki gösterirken, Efeler Belediyesi de şirketin gerekli belgeleri olmaması gerekçesiyle çalışmalarını durdurdu.

8 Nisan 2020 – BirGün


Acarkent’te Villa Ruhsatlarına İptal!

Beykoz’da 2 milyon m2’lik özel orman alanının neredeyse tamamını yutarak inşa edilen ve Acarkent olarak anılan villalara ait yapı ruhsatları ile ilgili yıllar sonra iptal kararı geldi. Mimarlar Odası’nın açtığı 30 yıllık dava sona erdi.

8 Nisan 2020 – Gerçek Gündem


Muğla’da İzinsiz Kesilen Ağaçlar

Muğla’nın Milas ilçesinde 440 zeytin ağacını kesen firma ile 160 zeytin ağacını kestiği belirlen vatandaşa toplam 110 bin lira para cezası verildi.

9 Nisan 2020 – NTV


Köyleri Sular Altında Bırakacak Projeye Onay

İstanbul’un Şile ilçesi ile Kocaeli’nin Kandıra ilçesi arasında yapılması planlanan Sungurlu Barajı ve HES projesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığından ‘ÇED Olumlu’ kararı çıktı. Barajın yapılması durumunda iki köy sular altında kalacak, 16 köy etkilenecek ve baraj inşaatı sırasında 34 bin 500 ağaç kesilecek.

10 Nisan 2020 – BirGün


Ormanlardan Elinizi Çekin

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Çıtlık Mahallesi Taşkesiği Mevkiinde, Karabörtlen Orman İşletme Şefliği tarafından 30 hektar yetişmiş orman alanı endüstriyel plantasyon alanı olarak belirlendi. Çıtlık ve Gökova halkı 14 Şubat 2020 tarihinde söz konusu alanda kalabalık bir etkinlik düzenlemiş ve projeyi protesto etmişti. MUÇEP temsilcileri alana giderek kesimin durdurulmasını istedi. Kesim alanının girişinde çoksayıda jandarmanın olduğu ve kesim alanına girişi engellediği görüldü.

10 Nisan 2020 – Cumhuriyet


Mahkeme Bilirkişiye Dur Dedi!

Samsun Çarşamba Ovası’na Oltan ve Köleoğlu Elektrik Ve Enerji Üretimi Ticaret Anonim Şirketi tarafından kurulmak istenen Biyokütle Enerji Santralı (BES) projesine verilen ÇED gerekli değildir kararı iptal edildi. Mahkeme ara kararında talep ettiği bilirkişi raporunu ise nesnel ve objektiflikten uzak olduğu gerekçesiyle reddetti.

11 Nisan 2020 – BirGün


Rant Salgını Hız Kesmiyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı. yargının Tuzla’da İller Bankası mülkiyetinde bulunan deniz kıyısındaki 50 bin metrekarelik alanın yapılaşmaya açılmasına ilişkin iptal kararını yok saydı.

12 Nisan 2020 – Evrensel


Alevler, Çernobil Santraline Yaklaştı

Ukrayna’da 34 yıl önce büyük bir patlamanın meydana geldiği Çernobil Nükleer Santrali’nin bulunduğu bölgede 10 gün önce başlayan yangın söndürülemedi. Çevredeki ormanlık alanı saran alevlerin santralin bulunduğu yere yaklaştığı ve bunun büyük tehlike yarattığı belirtildi. Ölçülen radyasyon seviyesinin artışı belirtildi.

14 Nisan 2020 – Yeni Özgür Politika


Yargıdan Ovayı Koruyacak Karar

Samsun, Çarşamba Ovası Çınarlık mevkiinde kurulmak istenen ‘Tehlikesiz Geri Kazanım Tesisi’ için verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararı yargıya taşındı. Bilirkişi raporu talep eden Samsun 3. İdare Mahkemesi, hazırlanan raporun objektiflikten uzak olduğu gerekçesiyle yeni bilirkişilerin atanmasına karar verdi.

14 Nisan 2020 – BirGün


‘Zeytin cüzzamı’ milyonlarca zeytin ağacını öldürebilir

Korona virüsüyle boğuşan Avrupa, bir yandan da ‘bitkiler için en zehir patojen’ olarak bilinen Xylella fastidiosa isimli bakterinin neden olduğu enfeksiyonla mücadele ediyor. ‘Zeytin cüzzamı’ olarak da anılan ve İtalya’da şimdiden 1 milyon zeytin ağacını kurutan bakterinin, İspanya ve Yunanistan’a da yayılması riski var.

14 Nisan 2020 – Gazete Duvar


Salda Gölü’nde İş Makineleri

Burdur milletvekilinin kuraklık riski ve kirlilik baskısıyla karşı karşıya olan Salda Gölü’ndeki beyaz kumsala iş makineleri ve dev kamyonlarla girilerek tahribatın başladığı yansıtmasıyla birlikte tepkiler çığ gibi büyüdü. 12 Nisan’da salgınla mücadele kapsamında Salda Gölü kıyısına girişlerin yasaklandığı duyuruldu. 13 Nisan’da ise göl kıyısından gelen görüntülerde beyaz adalar olarak anılan kumunun taşındığını belirtti.

15 Nisan 2020 – Evrensel


İstanbul’da Samandıra Sahra Hastanesi

İstanbul’da Samandıra Sahra Hastanesi’nin yapımına açıklandığı gibi önceden helikopter pisti olarak kullanılan askeri alanın bir kısmında değil, ormanın bir parçasını da içerisine alacak şekilde genişletilerek başlandı.

15 Nisan 2020 – KRT TV


Tavas’ta Zeytin Ağaçlarına Zarar Verilecek

Denizli Avdan Köyü’nde Avdan Madencilik tarafından kurulması planlanan 300 MW’lık termik santralin ÇED raporu bakanlıkça kabul edildi. Denizli’nin Tavas ilçesi’nde kurulmak istenen termik santral, yörede bulunan 50 bin civarında zeytin ağacına zarar vereceği gerekçesiyle protesto edildi.

17 Nisan 2020 – BirGün


Samçep’ten Radyasyon Uyarısı

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ ve Kimya Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Osman Nuri Pirgil, Ukrayna’da Çernobil nükleer faciasının yaşandığı bölgede 10 gün sonra söndürülen yangın ile ilgili uyarılarda bulundu. Basın toplantısı düzenleyen Özdağ ve Pirgil, radyasyon bulutlarının Karadeniz Bölgesi’ne doğru ilerlediğine dikkati çekerek, ölçüm yapılmasını talep etti.

18 Nisan 2020 – Hedef Halk


Pilarget’e HES

Arhavi ilçesi Pilarget köyüne planlanan HES için şirketin şantiye kurma isteğine köy sakinleri daha duyum alır almaz yoğun tepki göstermeye başladılar.

18 Nisan 2020 – Arhavizyon


Sır Barajı’nda Kirlilik Alarmı

Aksu nehrinin kirli sularının sır barajına döküldüğü yerde biriken kirlilik tepkiye neden oldu. Kentte atıksu arıtma tesislerinin çalıştırılmadığı belirtildi. Suların Çukurova’ya kadar ulaşabildiğinden dolayı tarım alanlarının bu su ile zehirlendiği ifade edildi.

20 Nisan 2020 – Maraş Gündem


Çalı HES’e Karşı Protesto

CHP Bursa İl Başkanlığı, koronavirüs salgınını fırsata çeviren anlayışın Bursa’da da yüzünü gösterdiğini iddia etti. Nilüfer Çalı’da yapılmak istenen ve vatandaşların evlerine kapandığı bu günlerde yapımı süren hidroelektrik santral (HES) inşaatına karşı halk ve CHP bölge milletvekilleri toplanarak itiraz etti.

20 Nisan 2020 – Ekoloji Birliği


İzinsiz Kimyasal Depolama Alanı!

Ceyport Tekirdağ Uluslararası Limanı’nda kurulması planlanan likit tank çiftliği projesi kapsamındaki kimyasal depolama alanının temelleri henüz idari izinler alınmadan deniz kıyısında atıldı.

20 Nisan 2020 – Sözcü


Serik Evde Sahil Talanda

Antalya Serik ilçesinde Kadriye ve Belek’te yapılan imar planı değişikliği ile orman yangın üssü, günübirlik alan ve halk plajı niteliğindeki arazilerin bir kısmını 3 ayrı otel için yapılaşmaya açan Kültür ve Turizm Bakanlığı, itirazları gözardı ederek karantina günlerinde sahilde düzenlemelere başladı.

20 Nisan 2020 – Haberimiz Var


Güneysu HES

Rize’ nin Güneysu İlçesi’ ne bağlı Gürgen Deresi üzerinde yargıya taşınmasına rağmen çalışmalarına devam eden Bora Enerji, HES inşaatı kapsamında yapılan çalışmalarla yükselen duvar Berlin duvarının kenti ikiye böldüğü gibi köyü de adeta Kuzey ve Güney olarak ikiye böldü.

20 Nisan 2020 – Rize Nabız


Zeytinlik Alanda Jeotermale İzin Yok!

Balıkesir 1. İdare Mahkemesi, Ayvalık Türközü köyünde zeytinlik alanda yapılmak istenen jeotermal sondajları için verilen ‘’ÇED Gerekli Değildir’’ kararını iptal etti.

21 Nisan 2020 – Evrensel


Datça Şimdilik Kurtuldu

Datça’nın en kıymetli yerlerinde bulunan 4 arazi, sessiz sedasız TOKİ’ye devredilmesine yargı “dur” dedi. CHP’li Datça Belediyesi’nin devir işleminin iptaline yönelik açtığı davada mahkeme, arazilerin TOKİ tarafından satıldığını anımsatarak “Üzerinde yapılaşmaya gidilebilir. Telafisi güç zararlar doğabileceği açıktır” ifadelerini kullandı.

21 Nisan 2020 – Cumhuriyet


Kaz Dağları’nda Eylem Nöbetine Tebliğ!

Alamos Gold’un alanı terk etmemesi üzerine 9 aydır bölgede nöbet eylemi sürdürülüyor. Orman Müdürlüğü, Kazdağları’nda 270 gündür nöbet eylemini sürdüren direnişçilere tebliğde bulunarak virüs nedeniyle alanı boşaltmalarını istedi.

22 Nisan 2020 – Yeni Yaşam


Dersim’de Taşocağı İstemiyoruz

Uzun süredir baraj ve maden ocaklarının doğanın tahribatına karçı mücadele eden Dersim halkı şimdi de kum ve taş ocakları ile karşı karşıya. Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), söz konusu taş ocağının 5 yıldır ÇED raporu alınmadan izin verildiğini öne sürdü.

23 Nisan 2020 –BirGün


Sazlıdere’de 2.ÇED Sürecine Tepki

Dünya’da kendi kendini temizleyebilen 5 körfezden biri olan ve 144 çeşit balık, 78 çeşit kuş türüyle Gökçetepe Milli Parkı’nı bünyesinde barındıran Saros Körfezi’ne yapılması planlanan FSRU Liman ve Boru Hattı Projesi ile ilgili ÇED olumlu kararı Edirne İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Davanın Danıştay’a temyize taşınmasına karşın Danıştay kararını beklemeyen Bakanlık, projenin 2. ÇED sürecini hızlıca başlattı.

24 Nisan 2020 – Medya Keşan


Aydın’da İzinsiz JES Sondaj Faaliyetlerine Köylüler İzin Vermedi

Aydınlıların jeotermal enerji santrallarına (JES) karşı mücadelesi sürüyor. Salgını fırsat bilen jeotermal şirketleri ise hukuksuz şekilde faaliyetlerini sürdürmeye çalışıyor. Germencik ilçesi sınırları içerisinde Maren Enerji tarafından kurulması planlanan, faaliyetlerini sürdüren şirketi bölge halkı engelledi.

25 Nisan 2020 – BirGün


Agonya Ovası Kurtuldu

Çanakkale Yenice ilçesi, Çırpılar ve Kovancı Köyü mevkiinde planlanan “Çırpılar Kömürlü Termik Santralı” hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca verilen “ÇED Olumlu” kararının iptali için açılan davada Mahkeme kararının iptaline karar verdi.

25 Nisan 2020 – Çanakkale Kalem


Heybeliada’da Plaja Beton

Doğal sit alanı olan Heybeliada’da Asaf Plajı’na beton dökülerek denizin doldurulduğu ortaya çıktı. Plaja yakın ağaçlı mesire alanında da yapılaşma olduğu kaydedildi. 50 ton beton dökülen Asaf Plajı’ndaki çalışmalar durdurulurken mesire alanını kiralayan şirket geç de olsa geri adım attı.

25 Nisan 2020 – Cumhuriyet


Türkiye’nin Hiçbir Yerinde Nükleer Santral İstemiyoruz

Sinop Nükleer Karşıtı Platform tarafından Çernobil faciasının 34. yılı ile ilgili yapılan açıklamada “Bir maske dağıtımını başaramayan hükümet, nükleer santral kuramaz ve yönetemez. Türkiye’nin hiçbir yerinde nükleer santral istemiyoruz” denildi. Açıklamada “Şurası açıktır; kapitalist üretim sistemi değişmedikçe bu krizleri yaşamaya devam edeceğiz. Kapitalizmin yarattığı ekolojik krizler derinleştikçe, gelecek için çözüm arayışları ekoloji politik perspektifte, kapitalizme karşı yaşamın inşasını, dayanışmayı, toplumsal örgütlenmeyi sağlamaya zorunluyuz. Fiziksel mesafeyi korusak bile, sosyal mesafeyi yakın tutalım” denildi.

26 Nisan 2020 – Evrensel


Okluk Koyu’ndan sonra sıra Alavara’da: Sit derecesi düşürüldü, yapılaşmanın önü açıldı

Muğla’nın Datça İlçesi’ne bağlı Alavara Koyu adı verilen alanın sit derecesi düşürüldü. Karar doğrultusunda turizm tesis alanlarına izin verildi. İlke kararındaki söz konusu değişikliklerle birlikte Alavara’ya bungalov tipi yapıların yapılmasının ve madencilik faaliyetinin önü açılmış oldu.

27 Nisan 2020 – Artı Gerçek


ÇED Süreci Başladı

Aydın’ın en bakir kalmış ilçelerinden biri olan Karacasu’da 3 yıldır jeotermal enerji şirketlerine karşı devam eden tepkilere rağmen Ataeymir Mahallesinde kurulması planlanan JES için Çevresel Etki Değerlendirmesi ÇED süreci başladığı öğrenildi. UNESCO Dünya Mirası Listesine giren dünyaca ünlü Afrodisias Antik Kentinin bulunduğu Karacasu, Aydın’ın doğusunda en bakir kalmış tarihi kültürel zenginliğinin yanı sıra doğal tabiat güzellikleri ile dikkat çekiyor.

27 Nisan 2020 – Aydın Hedef


Beyşehir Gölü Sahili’ne Yeni Proje!

Türkiye’nin en büyük tatlı su göllerinden Beyşehir Gölü’nün çevresi imara açılıyor. Konya ve Isparta sınırları içinde kalan 650 kilometrekare alana sahip Beyşehir Gölü’nde 188 hektarlık bir turizm bölgesi kurulacak. Gölün Karaburun mevkisine; plaj, marina, kamping alanı, bungalovlar ve çadır kamplı tesisler yapılacak.

27 Nisan 2020 – BirGün


Rant Yargı Dinlemiyor

Antalya Kemer’e bağlı gözde turizm merkezi Göynük’te denize sıfır 1 asırlık arazilerine bakanlık eliyle ‘turizm’ fonksiyonu kazandırılmak istenirken, aile açtığı davayı kazanmasına rağmen Kemer Kaymakamlığı, yargı kararı sonrasında ‘tahliye yazısı’ gönderdi.

28 Nisan 2020 – Akdeniz Gerçek


Jeotermal Tehdidi Ölüdeniz’de!

Dünyaca ünlü sahil ve plajları bulunan Fethiye’deki bazı bölgelerin jeotermal aramalara açılması tepki çekti. 6 sondaj kuyusunun 2’sinin Ölüdeniz lagünü içerisinde yer aldığına dikkat çekildi. Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği her biri en az 10 bin metrekarelik alanı kaplayan 6 adet sondaj kuyularından, iki tanesinin Ölüdeniz Plajı Lagünü’nünde arkeolojik sit ve 1. derece doğal sit alanı içerisinde, bir tanesinin Kayaköy Mahallesi Soğuksu Plajı mevkiinde 1.derece doğal sit alanı içerisinde, bir tanesinin Delikliburun/Gemiler Sahili arkeolojik sit ve doğal sit alanı içerisinde, iki tanesinin de Darboğaz Plajı kuzeyindeki Oyukbaşı Tepesi mevkiinde 1. derece doğal sit alanı içerisinde kaldığını belirtti.

28 Nisan 2020 – Halkın Habercisi


Doğa Mermer Ocaklarına Heba Edilmesin

İbradı İlçesi Yardımlaşma Derneği’nden Ali Erkan ve Derelerin Kardeşliği Akdeniz Platformu Sözcüsü Mimar Birsen Tanyeri ortak açıklamayla “Altınbeşik Mağarası, Manavgat Şelalesi, Oymapınar Barajı’nı besleyen su kaynakları ve kardelenler mermer ocaklarının tehdidi altında!” diyerek, ocakların ruhsatlarının iptalini istedi.

28 Nisan 2020 – BirGün


Başlamış Çayı Alarm Veriyor

İzmir’de Başlamış Çayı’nın kırmızı renge bürünmesi endişe yarattı. Bölgedeki Gördes Nikel Madeni İşletmesi ve diğer işletmeler çevreye büyük zarar veriyor. Geçtiğimiz yıllarda nikel işletmesinin tankerlerinin yola devrilmesi nedeniyle tonlarca sülfürik asidin toprağa döküldüğünü hatırlatmakta fayda var. Buna rağmen söz konusu işletmenin kapasite artışıyla sülfürik asit fabrikası yapmak istemesi kabul edilemez.

29 Nisan 2020 – Dokuz Eylül


Tokat Yağmurlu Köyü’ne yapılacağı öğrenilen taş ocağına tepki

Tokat’ta Yağmurlu Köyü’ne yapılacağı öğrenilen taş ocağına tepki gösteren Yağmurlu Köyü muhtarı Ali İpekçi, köy halkıyla beraber yaşam alanlarına yapılan müdahaleye karşı topyekun mücadele vereceklerini belirtti.

29 Nisan 2020 – Gazete Manifesto