Polen Ekoloji Kolektifi yeni yılın ilk meclis toplantısını yaptı

0
432
Polen Ekoloji

Polen Ekoloji Kolektifi, 14-15 Ocak günlerinde yılın ilk Meclis toplantısını İstanbul’da yaptı. Üç yılını geride bırakan Polen Ekoloji Kolektifi’nin Meclis toplantısına İstanbul, İzmir, Bursa, Balıkesir ve Denizli’den “polenistler” katıldı.

Meclis, Çalışma Raporunun değerlendirilmesi, Siyasi durum ve ekoloji hareketindeki gelişmeler, Polen İlke ve İşleyişi Tartışılması, çalışma gruplarının oluşturulması, plan, strateji ve gelecek dönem planlaması ile yeni Koordinasyon üyelerinin belirlenmesi gündemlerini görüştü.

Meclis’te, ekolojik yıkımın ve iklim değişikliğinin birçok ekosistemde kırılma noktasına vardığı, kapitalizmin her nefes alışının milyonlarca insan ve diğer canlı türleri için ölüm olduğu vurgulandı. Kapitalizmin yaşadığı birleşik krizi aşmak için geliştirdiği yeni emek rejimi ve sermaye birikim stratejilerinin, NATO öncülüğünde yürütülen emperyalist rekabet ve savaş politikalarının ekolojik yıkımın daha da boyutlanmasını getireceğine dikkat çekilen Meclis’te bu koşullarda ekoloji örgütlenmesinin, yerel direnişlerin geliştirilmesi ve güçlendirilmesinin yol ve yöntemleri üzerine tartışma yürütüldü.

Bu bağlamda da Polen’in nasıl bir rol oynadığı/oynayabileceği ele alındı. Polen’in örgütsel gelişimi, başarı ve başarısızlıkları tartışıldı. Faaliyet Raporu değerlendirildi. Polen’in ideolojik ve politik ilkelerinin yanı sıra üyelik, örgütlenme, görev ve sorumluluklar gibi işleyişi ile ilgili Amaçlar ve İlkeler belgesi, yapılan tartışmalarla son hali verildi. Faaliyet Raporu ile Amaç ve İlkeler belgelerinin internet sitesinde yayınlanmasına karar verildi.

Meclis toplantısının ikinci gününde, yeni dönemdeki çalışma grupları oluşturuldu.  Emekoloji, İklim Politikaları, Hayvan Özgürlüğü, Polen Dergi, Aylık Ekolojik Yıkım Raporları,  Hukuk ve ÇED İzleme çalışma gruplarının oluşturulmasının karar verildiği Meclis’te, Polen gönüllülerinin ve dostlarının çalışma gruplarına katılması, yerellerde Polen gruplarının kurulması için çağrı yapılmasına karar verildi.

Meclis, Amaç ve İlkeler gereği olarak 6 aylık görev yapacak Koordinasyon üyelerini belirledi.

Polenistler, Meclis toplantısı sonrası, emekoloji çalışmalarını birlikte yaptığı Limter-İş ve Birleşik İşçi Hareketi ile birlikte Emek ve Özgürlük İttifakı’nın mitingine katıldı.