Ağacı Yaşken Eğmek İsteyen İktidara Baş Eğmiyoruz!

0
545

Özgürlüğe susadık. Özlemlerimiz birikti. Bizi, yani sömürücü sınıf ve onun etrafında kümelenmiş mafyatik güruhun dışında kalan herkesi, kuşatmaya, başeğdirmeye çalışan bir rejimle karşı karşıyayız. Biat etmeyen tüm kolektif alanlar, kişiler yoğun bir baskı altında. Ancak tüm bu yoğun baskı ve şiddete rağmen bu rejim emeline ulaşamadı; ülkede bir mezar sessizliği istiyorlardı, başaramadılar. Demokratik toplumsal güçler direndi, yenilmedi, her fırsatını bulduğunda hücuma geçti.

İşte o anlardan birindeyiz.

Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan, iktidarın vasat bir kadrosundan başka bir şey olmayan kayyuma karşı üniversite öğrencilerinin cesaretle başlattıkları eylemler öfkemizi dört bir yanda isyana dönüştürdü.

Biz bu topraklarda kayyumları ve bu zihniyeti iyi tanıyoruz. Belediyelere kayyum ataması ile  halkın seçme ve seçilme hakkının gaspından, onca dernek, kurum ve basın kuruluşunun kapatılmasından; Hakları için direnen işçilerin yasaklanan grevlerinden; en ağır sömürüye maruz kalan mülteci işçilere yönelik ırkçı saldırılardan; Örgütlü kadın ve LGBTİ+’ların özgürlük mücadelesine yönelik saldırılardan. Doğa talanı projelerini durdurmak için yaşamsal bir mücadeleye giren köylülere, ekolojistlere, doğa savunucularına karşı polisin jandarmanın uyguladığı düşman hukukundan.

Halihazırda eşitsizliğin ayyuka çıktığı, yap-boz politikalarla, sınavlara tabi kılınmış ve özelleştirmelerle milyonlarca gencimizin gelecek umutlarını karabasana çevirdiler. KHK’larla barış isteyen akademisyenlerin tasfiyesi ve kayyumlar sadece krala soytarılık yapacak bir üniversite planının adımlarıdır.

Cerattepe’de, Kanal İstanbul’da ya da başka onlarca alanda, bilirkişilere yapılan baskılarla halk ve doğa düşmanı projelere nasıl onay çıkardıklarını gördük. Verilen ÇED raporlarında, eko-kırım projelerinin planlarında faşizmin bilimi, üniversiteyi nasıl sermayenin çıkarına işe koştuğunu gördük. Politik özgürlüklerin olmadığı yerde doğanın da en ağır saldırılar altında savunmasız kaldığını gördük.

İşte, Boğaziçi kayyumuna karşı direnişin dalga dalga yayılmasının nedeni budur. İşte, iktidara Gezi kabusları gördüren bu birikmiş öfkeyi isyana dönüştürecek insanların umutkâr yan yana gelişleridir. Salgında işçileri tıkış tıkış toplu taşımayla kalabalık çalışma ortamlarına gönderirken ve onca kongreyi, mitingi düzenlerken umursanmayan salgın önlemlerinin fiili bir sıkıyönetimi dayatmak için toplumsal direniş odaklarına polis şiddetiyle uygulanması son birkaç ayda yükselen ekolojik, demokratik, emekten yana antifaşist mücadele dinamikleri ile boşa çıkarılmıştır.

Biz çevreciler, doğa savunucuları, yeşiller, hayvan özgürlüğü aktivistleri, ekolojistler olarak Boğaziçi öğrencilerinin taleplerini savunuyoruz. Talepleri meşrudur ve bu nedenle geri kalan tüm manipülasyonlar önemsizdir. Bizler bu süreçte herkesi var olan örgütlere, mücadele birlikteliklerine katılmaya, direnişi dalga dalga yaymaya çağırıyoruz.

Bu açıklamayı imzalayan örgütler şunlar:

 1. Polen Ekoloji Kolektifi
 2. Mezopotamya Ekoloji Hareketi
 3. Amed Ekoloji Derneği
 4. Mardin Ekoloji Derneği
 5. Büyük Menderes İnisiyatifi
 6. Yeşil Sol İklim Çalışma Grubu
 7. Yaşam ve Dayanisma Yolcuları
 8. Yeşil Direniş Ekoloji ve Yaşam Gazetesi
 9. Başlangıç Ekoloji
 10. Kazdağları İstanbul Dayanışması
 11. Antalya Ekoloji Meclisi
 12. HDK Ekoloji Meclisi
 13. Munzur Koruma Kurulu (DEDEF)
 14. Munzur Çevre Derneği
 15. Eko-Öğrenci Hareketi
 16. Hayvan Özgürlüğü Kolektifi
 17. Gaia Dergi
 18. Peri Suyu Koruma Platformu (KAR-DEF)
 19. Birleşik Gençlik Meclisleri Ekoloji Komisyonu (İzmir)
 20. Halkevleri Ekoloji Çalışma Grubu
 21. Acıbadem Dayanışması
 22. Her Yer Kazdağları
 23. Yeşil Avukatlar
 24. Bakırköy Kent Savunması
 25. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği
 26. Ekoloji Politik
 27. Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi
 28. Kadıköy Kent Dayanışması
 29. Ankara Kent ve Ekoloji Savunması
 30. Atakent Dayanışma
 31. Yenişehir Çevre Platformu
 32. HDP Ankara İl Ekoloji Komisyonu
 33. Çeşme Çevre Platformu
 34. Foça Çevre Platformu
 35. Foça Forum
 36. Akdeniz İsyandadır
 37. Van Çevre Derneği
 38. Kocaeli Çevre Savunması
 39. Tarım Orkam-Sen
 40. Ilgın Çevre Platformu
 41. Eskişehir Çevre Derneği
 42. Birleşik Yeşil Hareket
 43. Mersin Nükleer Karşıtı Platform
 44. Biga Ekoloji ve Yaşam Platformu
 45. Kuzey Ormanları Savunması
 46. Muğla Çevre Platformu
 47. Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi
 48. Özgürlükçü Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları Platformu
 49. Adaların Atları Platformu
 50. Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu
 51. Avcılar Kültür Sanat Derneği
 52. İzmir Vegan İnisiyatifi
 53. Mersin Çevre ve Doğa Derneği
 54. Fatsa Ekolojik Yaşam Derneği
 55. Doğanın Hakları Var Platformu
 56. Didim Çevre Platformu