Polen Ekoloji Aylık Ekoloji Haberleri Bülteni Yayında

0
1641

Mart ayından itibaren dünya baharı beklemeye odaklanmışken COVID-19 bir pandemiye dönüşerek insanları karşıladı. Küresel kapitalizm bir yandan hayvanların doğal yaşam alanlarını yok ederken ve insanların yaşam alanlarını ve biçimlerini değiştirirken diğer yandan iktidarlar ve ana akım medya da halkın tüm bu olan bitene dair haber alma özgürlüğünü yok ediyordu.

Bir yandan da iklim krizinin sonucu olarak gelen sıcaklık artışları ve iklim felaketleriyle tüm dünyada ekosistemler ve gıda üretimi bozulmakta, görülmedik boyutlarda orman yangınları çıkmakta; deniz seviyesinin yükselmesiyle kıyı topluluklarını tehdit etmekte ve bulaşıcı hastalıkların yayılması için uygun koşullar yaratmaya devam etmektedir. Peki güncel salgın karşısında hükümetler, dünya tekelleri ve diğer şirketler ne yapmaktadır? Nisan ayı ile birlikte halkın evden çıkamamasını, çıkanın da sadece ekmeğinin derdine düşmesini fırsat bilen yeryüzü talancıları elbette bundan nasıl yararlanacağını ve sessiz sedasız talanı nasıl sürdüreceklerini düşünmekteydiler. Her şeye rağmen ekolojik yıkımın olduğu bölgedeki yöre halkları ve ekoloji örgütleri direnerek yeryüzünü ve doğayı korumak için mücadele ediyorlar, susmuyorlar, susmayacaklar da!

Kritik bir eşikteyiz. Karşı karşıya olduğumuz riskler sadece küresel salgınlar, açlık, kıtlık, yoksulluk, işsizlik, iklim krizi, susuz kentler değil, sermaye düzeninin tüm bunları bize boyun eğdirmek için kullanacak olmasıdır. Hiçbirimiz bu tehdit altında mutlak bir çaresizliği devam ettiremeyiz. Halen süren ve devam edecek olan ekoloji mücadelelerini, Polen Ekoloji Kolektifi olarak halkın haber alma özgürlüğünü sağlamak ve mücadelelere katkı sunmak amacıyla aylık ekoloji haber raporu ve bültenleri olarak sunacağımızı bildirmek isteriz.

Polen Ekoloji olarak 1 Mayıs’ta dediğimiz gibi;

Yabancı bırakıldığımız emeğimizi sermaye parazitinden özgürleştirirsek yüzümüzü göreceğiz birbirimizin. Ekolojik bir mücadele işte bu özgürlük mücadelesidir, yuvamıza bir balta daha vurulmasın ve o baltayı tutan elleri tarihin çöplüğüne atalım diye. Örgütlenerek kazanacağız.

Yaşasın Ekoloji Mücadelemiz!

Ulusal ve yerel basında yaptığımız taramayla bir araya getirdiğimiz haberlerden oluşan bültenimizi önümüzdeki ay inforgrafik ve istatistik bilgileriyle güçlendireceğiz. Bültenimizde bu ay dikkate değer 52 habere yer veriyoruz. Bültenimizle ilgili soru, görüş ve önerileriniz için bize mailimiz ve twitter hesabımız üzerinde ulaşabilirsiniz. İyi okumalar diliyoruz.

Bülteni okumak için linki tıklayınız.

Bültene aylık düzenli bir şekilde erişmek için bize mail atabilirsiniz.

Bültenimizi ayrıca Youtube’dan izleyebilirsiniz.