The Guardian’ın Aylık Hayvancılık Bülteni: “İşlenmiş” Hayvanlar

Çeviri: Cansu Yumuşak

0
1238

İngiliz The Guardian haber sitesinin aylık şekilde yayınladığı, dünya endüstriyel hayvancılık ve gıda sistemindeki gelişmeleri derleyen bu bülten, sistemin içinde bulunduğu yapısal sorunlara işaret ediyor. İnsan-hayvan ilişkisinin, sadece canlıların katledilmesiyle bir beslenme biçimi olarak değil, insan-doğa ilişkisiyle aynı şekilde ele alınarak aynı talan sürecine tabi tutulması sonucunda aşırı karbon salımına, doğal ormanlık alanların hayvan besiciliği ve hayvan yemi yetiştiriciliği için yok edilmesine yol açan, insanın kendisine, yani doğaya yabancılaşmasının en keskin görünümlerinden biri olduğunu anlamız için örnekler sunuyor. Her bir haberde bireysel tutumlar ve sistemik mücadelenin iç içe ve birlikte yürüyeceği bir hattın gözümüzün önünde canlanması dileğiyle…

13 Mayıs 2020

Tarımdaki ve gıda üretimindeki en büyük sorunları, bunlara dair internetteki mutlaka okunması gereken raporlarla birlikte sunduğumuz aylık derlememize hoş geldiniz.

Dünyadan Haberler

Birleşik Devletler senatörleri koronavirüs pandemisi sebebiyle ülkede çok sayıda et üretim tesisinin geçici olarak kapatılması veya üretimi yavaşlatmasından dolayı domuz üreticilerine çiftliklerde bırakılmak zorunda kalınan 7 milyona yakın domuzun “insancıl ötanazisi ve imhası” için finansal destek sağlanması yönünde çağrıda bulundu. Çiftlik hayvanlarının imhası aynı zamanda hava ve içme suyu açısından ciddi sonuçlar doğurabilir.

Başkan Trump, tesislerle bağlantılı binlerce vaka ve en az 20 ölüm gerçekleşmiş olmasına karşın et üretim tesislerinin açık kalmasına hükmetmişti. Johns Hopkins Üniversitesi tarafından derlenen verilerin analizine göre, koronavirüs, bu karardan sonraki ilk hafta içinde, büyük et paketleme tesislerinin bulunduğu eyaletlerde, ABD’deki ulusal artış oranının iki katından daha hızlı yayıldı.

Avrupa’da kümes hayvanları eti ve yumurtası üreticileri, Avrupa Birliği bölgesine ithalatın sınırlandırılmaması halinde AB’de aşırı ürün arzının gerçekleşeceği konusunda uyarıda bulundu. Fiyatların düşmesinden korkan çiftçi örgütleri, kümes hayvanlarının etinin zaten ihtiyaçtan fazla birikmiş olduğunu ve Avrupa’nın her yerinde derin dondurucuların hâlihazırda dolu olduğunu belirtti. Tayland, kendi iç tüketiminin %50 oranında düşmesinin ardından serbest ticaret anlaşmaları yoluyla AB ve İngiltere’ye tavuk eti ihracatını artırmak istiyor.

Çin, Avustralya ve Yeni Zelanda başta olmak üzere 2020’nin ilk aylarında, dış ülkelerden canlı sığır ithalatını artırdı. Ülke, geçen yıl ithal edilen yaklaşık 200 bin hayvanla ulusal sığır sürüsü kapasitesini artırıyor. Ancak, yine de sığır eti üretimi yerel talebin çok altında kalmaya devam ediyor.

Birleşik Devletler’deki en büyük et üreticilerinden biri olan Tyson Foods, geçen yaz, Alabama’daki bir nehre balıkların ve diğer yabanıl yaşamın ölümüne sebep olan 200 bin galon yeterince arıtılmamış atık suyun salınması sebebiyle yasal yaptırımla karşı karşıya. Tyson Foods geçen yıl, konuya ilişkin bir kamuoyunu bilgilendirmiş ve iddiaları kabul etmişti.

Bu arada, Birleşik Devletler tavuk sektöründe oldukça bulaşıcı olan HPAI ya da “kuş gribi” olarak da bilinen avian influenzaya dair son üç yılda görülen ilk vaka kaydedildi. 2014-15’teki HPAI salgınında 50 milyondan fazla tavuk ve hindi katledilmişti.

Balık çiftliklerinde, küresel ısınma ile birlikte hastalıkların ortaya çıkmasını destekleyen yüksek sıcaklıklar sebebiyle antibiyotik kullanımlarında artış gözlemlenmekte. Bunun sonucunda da, Nature dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre akuakültür içinde anti-mikrobiyallere dayanıklı bakterilerin gelişmekte.

AB’nin çiftlik sübvansiyon programı (CAP) ile ilgili olası reformlar, müzakerelerin devam etmesine istinaden şimdi iki yıl kadar bir süreyle ertelenmekte. Yeni bir CAP’nin 2021’de başlaması planlanmıştı, ancak önce Brexit müzakereleri, sonra bütçede yaşanan anlaşmazlıklar, şimdi de Covid-19 nedeniyle bu planlar ertelendi.

Ve İrlanda Gıda Kurulu Bord Bia, dünyanın ilk çim-besleme standardı olduğunu öne sürdüğü girişimi başlattı. Buna göre bu niteliğe erişebilmek için ineklerin beslenme düzenlerinin en az %90’ının çim olması gerekecek.

Birleşik Krallık’tan Haberler

Çiftçi örgütleri, gıda hizmeti ve konaklama sektöründeki satışların düşmesiyle birlikte kontrfile ve fileto şeklinde kesilen daha yüksek fiyatlı etlerin satılacağı piyasaların mevcut olamamasından ötürü sığır ve kuzu eti sektörünün büyük kayıplarla karşı karşıya kalacağını dile getirdi – bu durum Birleşik Devletler’de de aynı soruna yol açmakta. İngiltere’deki üreticiler için çifte bir sorun olarak, küresel yem ticaretindeki kısıtlamalar sebebiyle raporlarda kaydedildiği üzere yem fiyatlarında da bir artış söz konusu.

Organize suç örgütleri koyunları çalarak ve yasadışı bir şekilde kesimlerini yaparak canlı hayvan sektörünü hedef alıyor, çiftlik sigorta uzmanlarının açıklamalarına göre Covid-19 kısıtlamaları süresince koyun hırsızlığı vakalarında belirgin bir artış söz konusu. NFU Mutual, 2019 yılında 3 milyon sterlin değerinde çiftlik hayvanının İngiltere çiftliklerinden çalındığını söyledi.

Çiftliklerin hayvan refahına ve diğer standartlara uyup uymadıklarına bakan fiziksel denetimler durduruldu ve yerine sanal denetim yöntemleri getirildi. RSPCA ve endüstri sigorta planı Red Tractor, canlı yayından çiftlik denetimlerini gerçekleştirenler arasında.

İşlenmiş” Hayvanlardan Haberler

Birleşik Devletler, İngiltere, Avustralya, Almanya, Brezilya, Kanada ve İspanya’da kesimhanelerde Covid-19 salgınları görüldüğü açıklandı. Vakaların, kalabalık çalışma koşulları, çoğunluğu göçmen olan ve kalabalık komün evlerde yaşayan işçilerin çalıştırılması ve kriz süresinde et üretim tesislerinin açık tutulmaya devam edilmesi faktörlerinin bir araya gelmesi sonucunda ortaya çıktığı iddia edilmekte.

İrlanda’da bir fabrikada çalışanların üçte birinin virüs testi pozitif çıktı. Başka et üretim tesislerinde çalışan ve isim vermeksizin Guardian’a konuşan işçiler, virüse yakalanmaktan korktuklarını söylediler ve bazı fabrika katlarında sosyal mesafelenmenin uygulanmamasına ilişkin derin kaygıları olduğunu ifade ettiler.

Birleşik Devletler’de hayvan refahı toplulukları et tedarik zincirindeki daralmaların sonucu olarak hayvanların öldürülmelerine dair endişelerini dile getirdiler. Şimdiden, en az iki milyon hayvanın çiftliklerde ıskartaya çıkarıldığı raporlanmış durumda ve bu sayının artması bekleniyor. Kümes hayvanlarının kesimlerinde onaylanmış metotlar içinde hayvanları köpükle kaplayarak yavaş yavaş boğulmalarını sağlamak ya da kümeslerdeki havalandırmaları kapatmak gibi yöntemler de bulunuyor.

Yeni bir Avrupa Komisyonu raporuna göre AB’den ihraç edilen milyonlarca sığır, koyun ve keçinin sağlığı, ısı stresi, kötü planlama ve hedef ülkeden eksik bilgi alınması da dâhil olmak üzere birçok yetersizlik sebebiyle riske atılıyor.

Yasadışı orman yangınlarına sebebiyet vermekten ötürü para cezası ve ambargo ile karşı karşıya kalan Amazon çiftçilerinden ürün satın almalarını önlemek için et şirketleri üzerinde artan bir baskı var. Pará eyaletindeki Guardian araştırması, ormansızlaştırmanın meşrulaştırılmasına olanak sunan boşlukları ortaya çıkarıyor.

Ayın Alıntısı

Arkansas’taki bir kümes fabrikasında çalışmakta olan Sophia (üzerine tepki çekme riski olduğunu belirterek kendi ismini kullanmak istemedi) Covid-19 salgını sürecindeki korkularını şöyle dile getiriyor:

Sürekli olarak birbirimize yakın duruyoruz. Korkuyorum. Bu durum yalnızca üretim hattı ile de ilgili değil. Mesaimiz bitince, ya da başlamak için geldiğimizde sürekli olarak birlikte, aynı kapılardan geçiyoruz. Eğer birimiz hastalanırsak, hepimiz hastalanırız.”