Türkiye’de Ekoloji Hareketinin Gelişimi (Video Söyleşi)

0
1001

Youtube kanalındaki tanıtım metninde Academy in Exile (Sürgündeki Akademi) kendini, insan hakları, barış ve demokrasiye akademik veya sivil katılımları nedeniyle kendi ülkelerinde tehdit altında olan akademisyenlere araştırmalarına yurtdışında devam etme fırsatı sunan bir oluşum olarak tanımlıyor.

Academy in Exile, bugün karşı karşıya olduğumuz ve akademik özgürlüğün parametrelerini tanımlayan entelektüel yaşam, eleştirel düşünme, akıl, toplumsal adalet ve çeşitliliğe yönelik karşılaşılan acil zorlukların yansıtılması için bir forum ortamı sağlar.”

Academy in Exile, 2017 yılında Duisburg-Essen Üniversitesi Türk Araştırmaları Enstitüsü, Beşeri Bilimler İleri Araştırmalar Enstitüsü (KWI) Essen ve Berlin Bölgelerarası Çalışmalar Forumu’nun ortak girişimi olarak kuruldu.”

9 ayrı bölümden oluşan Türkiye’de toplumsal hareketler video-söyleşi serisi çalışmasının “Türkiye’de ekoloji hareketinin gelişimi” başlıklı bölümünde Polen Ekoloji aktivisti Cemil Aksu yer aldı.

Söyleşide yer alan sorular ve videodaki başlangıç noktaları şu şekilde:

1) Kişisel hikayende bu mücadelede bugünlere nasıl geldin? Türkiye’de ekoloji mücadelesi nasıl gelişti? (00:40)

2) Teorik olarak ekoloji hareketini toplumsal hareketler içerisinde nereye oturtuyorsun? Nasıl bir siyaseti temsil ediyor? (6:57)

3) Ekoloji hareketinde ortaya çıkan sınıfsal pozisyonlar hakkında ne söylemek istersin? (20:58)

4) Umutlu olmak için sebeplerde vardı. Kazdağları ve Kanal İstanbul’da olduğu gibi. Bunları nasıl değerlendirebiliriz? Kanal İstanbul’u nasıl değerlendiriyorsun? (32:24)

5) Küresel iklim grevleri ve Greta Thunberg hakkında ne söylemek istersin? (52:47)