Hayatın özelleştirilmesine karşı savaşıyoruz!

0
394

 

Çeviri : Fuat Filizler

Avrupa’da yeni nesil mega endüstriyel tarım havzaları, tarım işçileri ve küçük çiftçi sendikaların ve ekoloji aktivistlerinin yeni mücadele hedefi haline gelmiş durumda. Çünkü mega endüstriyel tarım havzaları, yapay göl sistemleriyle bölgenin tüm sularına (akarsular, yer altı suları, yağmur suları) el koyup özelleştiriyor ve yalnızca büyük endüstriyel tarım kapitalistlerinin yararlanmasını sağlıyor. Bölgenin tüm suyunun yapay göl sistemine bağlanması ise hem doğal döngüyü bozup bölgesel ekolojik felakete yol açıyor hem de havza çevresindeki küçük çiftçilere ve küçük yerleşim yerlerine kullanabilecekleri yeterli su bırakmıyor. 

Fransa’da Poitiers yakınındaki Sainte-Soline’de projelendirilen ülkenin en büyük mega tarım havzası da 1 yıldır büyük bir ekoloji mücadelesi cephesi haline gelmiş durumda. Bu mega tarım havzasının inşasına karşı Confederation Paysanne (Fransa’nın en eski ve en büyük tarım işçileri sendikası), Bassines No Merci! (BSM, Havzalar mı Hayır Teşekkürler!) Platformu, ve Les Soulevements de la Terre (Yeryüzü İsyanları) platformu başta olmak üzere, sayısız başka dernek, sendika ve ekoloji platform ve grubu bölgesel ve ülke çapında çağrılarla yapılan eylemlere konu oluyor. Bölge aynı zamanda havza çeperinde kamp kuran tarım emekçisi, gençlik, çevre aktivisti ve bazı anarşist grupların direniş ve komünal yaşam alanı haline gelmiş durumda. Eylemler bölge ve ülke çapında çağrılarla, binlerce eylemcinin çitlenmiş mega havza alanlarına girip bayrak dikmesi ve inşaat ve özelleştirilmiş su tedariği sistemlerini işgal ve bloke edilmesi biçiminde, ve tabii özel harekat polis ve jandarmanın saldırılarına karşı sert çatışmalarla gerçekleştiriliyor. Havzada ilk büyük eylem, 30 Ekim 2022’de 7 bin kişiyle, ikinci büyük eylem ise, tam da ülke çapında mezarda emeklilik yasasına karşı eylemler sürecinde, bölge ve ülke çapında tarım işçileri, traktörleriyle gelen küçük çiftçiler, ve sayısız tarım sendikası, dernek, platform ve grubundan yaklaşık 25-30 bin kişinin katılımıyla, ve çok sert çatışmalarla, 25 Mart 2023’te gerçekleştirildi. Çatışmalarda polis ve jandarma araçları yakılırken, 2 eylemci genç polisin çok sert saldırılarıyla komalık oldu, bazı eylemciler polisin kullandığı çivili bombalarla gözlerini kaybetti, çok sayıda eylemci gözaltına alındı. Fransa’da 30 Mart 2023 günü sayıları 10 bin ile birkaç yüz kişi arasında değişen yüzlerce eylemde, mega tarım havzalarını ve Saint-Solein canisi iç işleri bakanı Damanin’i protesto etti, Saint-Solein eylemcileri ve komadaki aktivistler ile dayanışma eylemi yaptı.  

Aşağıda yer verdiğimiz Saint-Soline haberi, crimatic.com’dan çevrilmiştir: 

25 Mart Cumartesi günü, Poitiers yakınlarındaki küçük bir kasaba olan Sainte-Soline’de 30.000 kişi, suyun özelleştirilmesini ve Fransa’daki en büyük endüstriyel “mega havzaların” kazılmasını protesto etmek için toplandı. Confédération Paysanne (Fransa’daki en büyük ve en tarihi tarım işçileri birliği) tarafından ilan edilen, kolektif Bassines Non Merci! (BNM), Les Soulèvements de la Terre (kelimenin tam anlamıyla, “Yeryüzü İsyanları”) ve yüzden fazla başka dernek ve sendikanın katıldığı gösteri aynı yerde önceki protesto ile aynı amacı taşıyordu: boş kratere ayak basmak havzanın inşa edilmesi gereken yer.

Sainte-Soline’deki önceki seferberlik başarılı olmuştu. 30 Ekim 2022 Cumartesi günü, yaklaşık 7000 kişi havzada yürüdü ve devasa polis hatlarını (helikopterlerle desteklenen 1700 polis) aşmayı başardı. Üç grup, ayrı yörüngeler ve stratejilerle ekipler halinde yürüdü ve ölçeklendirilmiş risk tolerans seviyelerine sahip üç farklı erişim noktasını hedef aldı; hepsi bayrağı ele geçirme tarzında büyük bir oyun olarak çerçevelendi. Polis misilleme yapmak için elinden geleni yaptı, ancak bunaldılar.

25 Mart’ta ilk başta neşeli ve kararlı bir atmosfer vardı ve Ekim’in havası devam ediyordu. Pek çok işaret cesaret vericiydi. Muhtemelen ülke genelinde güçlü bir hareketin tüm hızıyla devam etmesinden yararlanan katılımcı sayısı önceki gösteriden bu yana üç kattan fazla arttı. Konfederasyon Paysanne’den traktör kullanan çiftçiler, planlanan mega havzanın bulunduğu yere oldukça yakın bir yerde kurulmuş olan kampa ulaşmak için polis hatlarından kaçmışlardı.

Ancak işler çok hızlı kötüleşti. Fransa’nın başka yerlerinde sokaklarda yaşadıkları aksiliklerin intikamını almaya kararlı olan polis, çok az barınak veya koruma sağlayan bu büyük açık alanda protestoculara şiddet uygulamak için yola çıktı.

“Sainte-Soline’deki protestocuların amacı, polisin yanından geçip kratere ulaşmak ve iktidara ve bu saçma rezervuarlara bir çizik atmak için bayraklarını dikmekti. Polisin amacı, onları travmatize etmek, sakatlamak ve morallerini bozmak için korumasız (veya yetersiz korunan) protestoculara karşı tüm gücünü ve vahşetini kullanmaktı.

Bir kez daha üç grup oluştu, ancak havzanın kenarlarına vardıklarında polis onları hızla tek bir yerde sıkışmaya zorladı ve hepsini birbirine karıştırdı. Polis önce göz yaşartıcı gaz ve şarapnel bombalarıyla saldırdı, cephe hattı havai fişek, molotof ve taşlarla karşılık verdi. Polis ateşi altında, gökten düşen 5000’den fazla el bombasıyla (bazıları göz yaşartıcı gaz bombaları, bazıları son derece tehlikeli GM2L bombaları) kara blok, sendika liderleri, politikacılar ve diğer insanlar arasında herhangi bir ayrım yapılmadı. Mart buharlaştı. Çoğu ağır olmak üzere iki yüzden fazla insan yaralandı.

Polis, yaralıların tedavi gördüğü alana kasıtlı olarak ateş açtı. Ambulansları bloke ettiler ve yaralıların tedavi edilmeleri için zamanında hastaneye götürülmelerini imkansız hale getirmek için ellerinden geleni yaptılar. Kasıtlı olarak öldürmeyi hedefleyen bu stratejinin bir sonucu olarak, şu an itibariyle, iki kişinin durumu kritik, ciddi ölüm tehlikesi altında. Birçoğu kalıcı olarak sakatlandı, bazıları gözlerini kaybetti.

Bomba seslerinden ürküp kaçan geyikler ve göz yaşartıcı gazlar arasında tarlada yürüyen devasa bir protesto bloğunun ve yanan polis araçlarının muhteşem görüntülerine, havzanın çevresine yapılan kısa süreli kitlesel taarruza rağmen, eylem aşırı polis şiddeti karşısında yeterli savunma olanağına sahip olamadı. Şimdi iyileşme ve durumu değerlendirme zamanı. Devletin, sürdürülebilir bir tarımsal karlılık pahasına tarımsal sanayiyi yöneten kapitalistlerin çıkarlarını korumak ve kontrolünü sürdürmek için öldürmeye hazır olduğu her zamankinden daha açık. Aynı şekilde, yetkililer, Sainte-Soline’deki protestoyu, sokaklarda onlara üstünlük sağlayan pek çok kişiye mümkün olduğunca fazla zarar vermek için bir fırsat olarak kullandı.

26 Mart, Poitou’dan Dönüş

Bu, 25 Mart’ta mega havzaların inşasına ve suyun özelleştirilmesine karşı Sainte-Soline’de gerçekleşen protestoyu anlatan isimsiz bir geri bildirimin çevirisidir:

“Kahretsin, burada ne halt yapıyoruz? Evet, evet, su için savaşıyoruz, çoğunluğun yaşamı yerine azınlığın çıkarlarını koruyan devlete karşı savaşıyoruz.

Doktor, doktor! Burası burası! Bağırıp yaralıları işaret ederken, gökten düşenlere dikkat etmemiz gerekiyor. Diğer eller başımızın hemen üstündeki mermiyi işaret ediyor. Nedir? Göz yaşartıcı gaz, iğneli el bombası? Tanımlayın, yörüngeyi, riski değerlendirin, biraz koşun, yakındaki patlamadan kulak zarlarımızın patladığını hissedin. Kulaklar birkaç dakika çınlıyor.

Kahretsin, burada yine ne halt ediyoruz? Evet, evet, havzaya ulaşmak için mavi bariyeri geçmek. Ha, hayır, mavi bir bariyer değil, iki, sadece mavi değil, haki yeşili ve tel örgüleri ve dikenli telleri var ve tırmanılacak set var. Tüm bunların arkasında ne gizli? Bir göl, herkese ait olan su birkaç kişi için pompalanır ve depolanır. Doktor, doktor! Kahretsin, sağlık görevlileri nerede, şu anda işler oldukça acil. Sağa, sola, önümüze, arkamıza bok dökülüyor. Hey, yoldaş, biraz tuza ihtiyacın var mı? Hey, kafanın kanadığını fark ettin mi? Dikkatli ol, el bombası!! Biraz geri çekil, sakin ol, tekrar ileri.”

Bu, Sainte-Soline’deki polis şiddetiyle komaya giren genç bir aktivistin ailesinin ifadesinin çevirisidir:

“25 Mart 2023’te Sainte-Soline’de sulama havzası projelerine karşı düzenlenen mitingde GM2L bombasının neden olduğu yaralanmanın ardından oğlumuz Serge şu anda hastanede yaşam mücadelesi veriyor.

Adam öldürmeye teşebbüs ve acil servisin gelişini kendi isteğiyle engelleme suçlarından şikayetçi olduk; ve bir polis soruşturması çerçevesinde mesleki gizliliğin ihlali ve bu amaçla bir dosyada yer alan bilgilerin kötüye kullanılması.

Basında yer alan ve birçoğu yanlış ya da yanıltıcı olan çeşitli yazıların ardından şunun bilinmesini isteriz:

Evet, Serge bugünün Fransa’sındaki binlerce aktivist gibi “S” listesinde (“Devlet Güvenliği” izleme listesi) yer alıyor.

Evet, Serge’in de -yerleşik düzene karşı savaşan çoğu insan gibi- yasal sorunları oldu.

Evet, Serge birçok anti-kapitalist gösteriye katıldı – dünya çapında iyi bir devrimin çok fazla olmayacağını düşünen milyonlarca genç ve şu anda Fransa’da emeklilik reformuna karşı mücadele eden milyonlarca işçi gibi.

Bunların oğlumuzu lekeleyecek suç eylemleri olmadığına, aksine bu eylemlerin onun itibarına olduğuna inanıyoruz.

Serge’nin ebeveynleri

29 Mart 2023